Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителен час по религия, ще бъде час по добро

Вълчев отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета.

Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде репортер на БГНЕС.

Просветният министър, заедно с патриарх Даниил и представители на другите вероизповедания, взе участие в открита дискусия за въвеждането на предмета "Религия и добродетели" в българските училища.

“Същевременно ние трябва да дадем на децата си знания и умения, с които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия. Това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро”, подчерта министър Вълчев.

Той заяви, че, ако предложението се приеме от парламента, трябва да се разработи програма с фокус върху формирането на ценности и добродетели. Тази програма трябва да съчетае философското, хуманистичното, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.

"Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход. Подобно на програмите в Норвегия, Дания, Словакия, Германия и редица други европейски страни”, обясни образователният министър.

Той посочи, че в тази програма ще има и религия, но ние и сега имаме елементи на религия в програмата, защото европейската култура и цивилизация са продукт на християнското наследство.

“Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование”, подчерта министър Вълчев.

Той отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета.

До 8 май ще бъде публикувана концепцията на алтернативната програма, което ще даде повече яснота, обеща министърът. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон