Разривът между Атина и Скопие се задълбочава, след като избраният за министър-председател на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че ще се въздържа от устно използване на конституционното име на страната - т.е. без географското наименование "Северна" - в нарушение на Преспанското споразумение.
Той дори призова Атина да се обърне към Международния съд, ако смята, че Споразумението от Преспа не се спазва, пише „Катимерини“.
Мицкоски, председател на националистическата ВМРО-ДПМНЕ, подчерта, че неговата партия като управляваща ще използва конституционното име в комуникацията в рамките на институциите и между тях, но в изявленията или речите си ще запази "индивидуалното си право" да използва термините "Македония и македонец".
Освен това, говорейки за гръцкото правителство, той заяви, че "нито ние, нито те харесваме това споразумение" и изрази очакването си да се срещне с Мицотакис.
Управляващата "Нова демокрация" изрази несъгласието си със споразумението от 2019 г., когато беше опозиционна партия. Тя обаче многократно е заявявала, че ще поддържа споразумението.
От своя страна Мицотакис отбеляза в интервю за телевизия Skai на 16 май, че трите меморандума за разбирателство, свързани със споразумението, няма да бъдат ратифицирани от парламента, като същевременно отбеляза, че отношението на новото ръководство в Скопие ще окаже влияние върху европейската перспектива на Северна Македония.
"Няма да ратифицираме меморандумите от Преспа, докато не сме убедени, че другата страна спазва [споразумението]", каза той, отговаряйки, наред с другото, на призива на опозиционната СИРИЗА да го направи.
"Бяхме абсолютно прави да не внасяме меморандумите [в парламента за ратификация]. Бяхме разчели, че [в Скопие] ще дойде друго правителство", каза Мицотакис. Припомняйки несъгласията на НД относно Преспанското споразумение, той каза, че в него е залегнало "агресивното наименование "македонец".
"Всяко отклонение от изпълнението на споразумението ще има сериозни последици за нашите отношения и за европейския курс на Република Северна Македония", подчерта той.
Позицията на Мицкоски беше очаквана от Атина, тъй като е очевидно, че председателят на ВМРО-ДПМНЕ е в пълно съгласие с президента на РСМ Гордана Силяновска-Давкова. Предполага се, че подстрекателските изявления, идващи от Скопие, ще продължат, като се има предвид, че 2025 г. е и година на общински избори в съседната държава./БГНЕС