Къщата-музей „Баба Илийца“ почита подвига на героичната българка

Къщата-музей „Баба Илийца“, намираща се във врачанското село Челопек, е едно от най-посещаваните места в района, предаде кореспондентът на БГНЕС.

Баба Илийца не е измислен литературен герой от прочутия разказ на Иван Вазов „Една българка“, а реално съществуващ човек, който в онези тежки времена на потушаването на Априлското въстание през май 1876 г. е помогнала на Ботев четник.
През 1899 г. патриархът на българската литература посещава района. Той тръгва от Черепишкия манастир, за да търси лобното място на Христо Ботев. По пътя Вазов се отбива в кръчмата на село Челопек, където му разказват историята. Писателят е впечатлен от подвига на баба Илийца и по-късно написва известния си разказ.

Коя е баба Илийца?

Истинското й име е Пена и е родена около 1820 г., но остава в историята с името на съпруга си Илия. Родът им е най-големият по онова време в селото, наброявал е около 350 души.
„…Тя беше жена около шейсетгодишна, висока, кокалеста – мъжка на види. На ръце държеше едно дете, увито в скъсано чердже…“ – описва я Вазов.
Детето, което тя носи със себе си, за да се опита да го спаси, е внучето й – Дано. От неговите спомени по-късно научаваме, че в селото след Освобождението наистина идва Ботев четник, който искал да благодари на баба Илийца за помощта. За съжаление, той не я заварил жива…

Признателни поколения

Баба Илийца не е забравена и през 2003 г. в центъра на село Челопек, по пътя за връх Околчица, е създаден музей от родолюбиви българи. Той е знак за признателност към нейната героична постъпка. Експонатите са дарение от местни жители, както и самият проект, изработен от инж. Данчо Данов. 
Благодарение на жителите на Челопек и Мемориалния комплекс „Ботев път“ къщата-музей днес е културен център, който освен за баба Илийца показва бита и обичаите на местните хора. Тук можете да се запознаете с традиционните занаяти, да научите повече за исторически личности и събития. 
Къщата-музей привлича посетители от цяла България с богата си експозиция от стари предмети на бита и мебели, красиви килими, типични народни носии за този край на България. 
Голям интерес за туристите представлява родословното дърво на прочутата българка. То включва над 550 души. Започва през 1820 г., когато е родена нашата героиня, а последният добавен е от 2020 г. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон