Изложбата-инсталация "Щрихи към живописния портрет на Варна" гостува във ВСУ

Целта — повече хора да се докоснат до артистичния дух на Варна, дори и извън пределите на галериите.

От 13 до 31 май 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър" посреща един омагьосващ и живописен разказ - изложбата-инсталация „Щрихи към живописния портрет на Варна" на галерията "Арт Маркони". 
 
На представянето на изложбата ще присъства Ваня Маркова – двигателят на галерия "Арт Маркони" и арх. Ирина Ефтимова - алумни възпитаник на специалност „Архитектура" и сред създателите на Информационен регистър на варненското недвижимо културно наследство www.varnaheritage.com. За проекта арх. Ефтимова ще бъде отличена с награда „Варна".

В Централното фоайе на университета вече са подредени платната на арх. Владимир Рачев, Венцислав Марков, Ивайло Евстатиев, Иван Додов, Илия Касабов, Илиян Пеев, Ирина Маркова, Емилия Бояджиева, Камен Кисимов, Клементина Манчева, Лора Маринова, Ренета Павлова, Самуил Георгиев, Светлин Ненов, Севдалина Драгнева, Татяна Полихронова и Христина Цонкова - художници, обединени от любовта към морската столица.
"Тази изложба е своеобразен поклон към града - към неговата архитектура, история, и дух. В картините ще откриете знакови сгради и детайли, които всеки варненец носи в сърцето си: ъгълът на любимата улица, фасадата на стара къща, символите на морската слава и артистичния живот. Проектът носи и особено историческо измерение - включва знака на Варна, създаден от Илия Касабов преди повече от половин век, който и до днес е емблема на града", разказа Ваня Маркова.

Всяко платно е придружено с QR код, който води към сайта www.varnaheritage.com - безценен дигитален архив, който разкрива историите зад фасадите: кой е архитектът, кога е строена сградата, къде се намира и какво е значението ѝ за облика на Варна. Така изкуството и технологиите се преплитат, за да дадат на зрителя пълноценно преживяване и знание.

След успеха на „Портрет на Варна в сто живописни платна", отличен с Награда „Варна", тази мобилна версия на изложбата прави творбите по-достъпни. От монументалния размер 360/270 см. оригиналният проект е адаптиран до гъвкава инсталация 210/150 см, която може да гостува в различни обществени пространства. Целта — повече хора да се докоснат до артистичния дух на Варна, дори и извън пределите на галериите.

Изложбата е и комплимент към студентите по архитектура, дизайн и изкуства - бъдещите създатели на градските силуети от Варненския свободен университет. Тя вдъхновява и напомня, че Варна е не само град, а живо платно, на което поколения оставят своите щрихи.IБГНЕС
Последвайте ни и в google news бутон