Изложба с фотографии откриха в София в Деня на Независимостта на Украйна

По повод Деня на Независимостта на Украйна бе открита изложбата „Визуалната история на Миколаев: татуировки на войната“.

Изложбата бе открита в пространството на Експозицията за национално помирение/Гарнизонно стрелбище към Регионалния исторически музей – София, предаде репортер на БГНЕС.

Изложбата с фотографии – един невероятно силен проект, показващ войната в украинския град Миколаев, е реализирана с подкрепата на Посолството на Украйна в България.

Посланикът на Украйна в България Н. Пр. Олеся Илашчук отбеляза, че днес родината ѝ отбелязва 33-ата годишнина от независимостта си.

„Украйна посрещна – за съжаление, ние не празнуваме, а именно посрещаме 33-ата годишнина от най-новата си държавност в много труден момент. Продължава 912-я ден от войната, агресивната война на Руската федерация срещу моята страна, срещу Украйна. Необявената война на държавата-терорист срещу суверенна, свободна и демократична Украйна. Войната срещу моята страна, която избра членство в Европейския съюз и НАТО като своя път на развитие. Войната срещу украинската държавност, която руският империализъм унищожава вече над 2 години“, заяви тя.

Украинската посланичка подчерта, че войната на Русия срещу Украйна днес не е борба за територии, а е пореден опит за унищожаване на украинската идея и украинската идентичност, които имат хилядолетна история.

„Преди две години и половина Русия планираше да превземе Украйна за 3 – 4 дни. Днес е 912-я ден от войната, в който героизмът на украинците разрушава множество митове на мощната постсъветска руска пропаганда. От 2 години и половина обикновени украинци – мъже, жени и дори деца, изненадват света със своето единство, любовта си към родната земя и усърдието си в защитата на свободата и достойнството“, каза Илашчук и добави, че всичко това не би било възможно без подкрепата на приятелите и партньорите на Украйна, посочвайки и съществената помощ на България.

Посланичката на Украйна благодаря на за постоянната подкрепа. „Искам да благодаря на ръководството на България – на Народното събрание и правителството, и на приятелския български народ за надеждната подкрепа за Украйна. Това е политическа подкрепа на всички решения на международната коалиция, включително активно участие на прилагането на формулата за мира на президента на Украйна Володимир Зеленски. Това е и решение за финансова и икономическа помощ, включително в рамките на международните проекти за възстановяването на моята страна. Това също така е и помощ за отбраната, която помага да се спасят хиляди животи и души на украинци“, отбеляза тя и отбеляза помощта за енергетиката, която помага да се противодейства на невероятно трудни предизвикателства, пред които са изправени украински енергетици в условията на постоянния обстрел на критично важната енергийна инфраструктура.

Илашчук обърна внимание и на хуманитарното измерение, а именно всички приети решения за подпомагане на украинските жени в България, които получиха статус за временна закрила. „Това е и решение на подкрепата на образованието на украинските деца в България. Това е и организирането на рехабилитация на украинските деца, пострадали от войната, в българските курорти. Това е и невероятно мащабна доброволческа помощ от обикновените български граждани“, допълни тя.

Украинската посланичка изказа благодарност за този мощен поток на доброта, взаимно разбирателство, протегната приятелска ръка от България и от приятелските на Украйна страни.

„Само заедно, само обединени, само с общи усилия можем и ще успеем да спрем тъмните сили и общия ни враг. Само заедно можем да гарантираме мирно бъдеще за нашите деца. Само заедно можем да се противопоставим на злото и можем да направим така, че татуировките на войната като грозни следи от агресия и терор никога повече да не се появяват на нашия континент“, каза още Илашчук и заключи:

„Слава на Украйна и да живее България!“

Изложбата „Визуалната история на Миколаев: татуировки на войната“ може да бъде разгледана до 23 септември в пространството на Експозицията за национално помирение/Гарнизонно стрелбище към Регионалния исторически музей – София. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон