Иван Попйорданов: Носталгията е опасно състояние на духа, старостта трябва да носи мъдрост | 1893 Podcast

Дългогодишният български журналист Иван Попйорданов е гостът в първия епизод на новия подкаст на Агенция БГНЕС - 1893.

Говорете и общувайте с родителите си, за да пренесете на децата си нишката, която свързва човека със семейството, средата и оттам с усещането за родината.

Това заяви дългогодишният български журналист Иван Попйорданов в първия епизод на новия подкаст на Агенция БГНЕС - 1893.

Той разговаря с водещия Димитър Русков за миналото, изпълнено с много успехи, но и разочарования, връзката на рода му със Солунските атентатори, житейските уроци, красотата на киното, както и посланието към новите български поколения.

"С остаряването идва и желанието на човек да разкаже през какво е преминал. Старостта те кара да направиш преоценка и същевременно да бъдеш много внимателен, защото носталгията е много опасно състояние на духа. Тя е начин да направиш миналото по-приемливо, отколкото то заслужава. Старостта трябва да носи мъдрост", каза Попйорданов.

"Нека оставим новите поколения да направят собствена оценка за вече случилите се събития", настоява той.

Попйорданов е директор на Студия за игрални филми „Бояна“ през 70-те, а под неговото ръководство са реализирани около 150 филма. Завършил е филмова и телевизионна техника в Чешкото висше техническо училище в Прага.
Родът му произлиза от Велешко, днешна Северна Македония. Попйорданов посочи, че България не е успяла да съхрани много в Македония, защото комунистическата власт през 1945 г. е прегърнала разпоредбата на Коминтерна и е била съучастник в налагането на македонизма.
"Политиката на Сърбия е да изключи всякакви възможности за навлизане на българско културно или друго влияние в Македония", категоричен е той.
Иван Попйорданов вярва, че единствено културата може да поддържа и обогатява мостовете за сближаване между България и Македония.
***
Подкастът 1893 за политиката на Балканите и човешките истории се излъчва веднъж седмично в YouTube канала на БГНЕС - BGNES Agency - и ще се разпространява чрез всички социални платформи на агенцията. Стартът е на 7 януари. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон