Иран получи първите приходи от таксите за преминаване през Ормузкия проток

Ормузкият проток, ключов енергиен възел, се превърна в основен конфликтен пункт от избухването на войната в Близкия изток на 28 февруари.

Високопоставен представител на иранския парламент заяви, че Техеран е получил първите постъпления от таксите, наложени върху стратегическия Ормузкия проток по време на конфликта със САЩ и Израел.

„Първите постъпления от таксите за Ормузкия проток бяха преведени по сметката на Централната банка“, каза заместник-председателят на парламента Хамидреза Хаджибабаеи, цитиран от информационната агенция „Тасним“.

Ормузкият проток, ключов енергиен възел, се превърна в основен конфликтен пункт от избухването на войната в Близкия изток на 28 февруари, предаде АФП.

Иран е позволил само на малък брой кораби да преминат през водния път, който в мирно време обслужва една пета от световните потоци на нефт и газ, както и други жизненоважни стоки.

Преди обявяването на приходите от таксите иранският парламент обсъждаше дали да ги наложи върху корабоплаването през протока. Ирански официални лица предупредиха, че морският трафик през протока „няма да се върне към състоянието си от преди войната“.

На 30 март иранските държавни медии съобщиха, че комисията по сигурността на парламента е одобрила планове за налагане на такси, но не беше ясно дали е проведено окончателно парламентарно гласуване по предложението.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява Иран да отвори протока. Великобритания, Франция и военни стратези от над 30 държави проведоха преговори за осигуряване на безопасността на корабоплаването през протока. Представителите на Париж и Лондон заявиха, че ще поемат ръководството на многонационална мисия, „веднага щом условията го позволят“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон