Това действие бележи промяна в дясно 11 седмици след неубедителните парламентарни избори, предаде АФП.
Първата важна задача на Барние, назначен преди малко повече от две седмици, ще бъде да представи бюджетен план за 2025 г., който да се справи с финансовото положение на Франция, което премиерът тази седмица нарече „много сериозно“.
Консерваторът Барние е най-известен в международен план с това, че води преговорите на Европейския съюз с Обединеното кралство за Брекзит.
Напоследък той има трудната задача да представи за одобрение от Макрон кабинет, който има най-голям шанс да оцелее при вот на недоверие в парламента.
Опозиционни политици от левицата вече обявиха, че ще предизвикат правителството му с вот на недоверие.
На изборите през юли левият блок, наречен Нов народен фронт (ННП), спечели най-много места в парламента от всички политически блокове, но не достатъчно, за да получи общо мнозинство.
Макрон твърди, че левицата няма да успее да събере достатъчно подкрепа, за да сформира правителство, което да не бъде свалено веднага в парламента.
Вместо това той се обърна към Барние, за да оглави правителство, опиращо се предимно на парламентарна подкрепа от съюзниците на Макрон, от консервативните групи на Републиканците (LR) и центристите, като същевременно разчита на неутрална позиция от страна на крайната десница.
Сред новите лица на ключови постове в кабинета са министърът на външните работи Жан-Ноел Баро, центрист, и консерваторът Бруно Ретоло във вътрешното министерство, чийто ресор обхваща имиграцията.
Министърът на отбраната Себастиен Лекорню, близък съюзник на Макрон, запазва работата си.
Трудната задача да представи бюджетния план пред парламента следващия месец се пада на 33-годишния Антоан Арман, новия финансов министър. Преди това той е бил ръководител на парламентарната комисия по икономическите въпроси.
Още преди съобщението хиляди хора с леви симпатии излязоха на протест по улиците на Париж и южния пристанищен град Марсилия.
Те възразиха срещу кабинета, който според тях не отразява резултатите от парламентарните избори. | БГНЕС