Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен заяви, че е провела „добър разговор“ с президента на САЩ Доналд Тръмп след заплахата му за 50-процентни мита за блока. Тя обеща да действа „бързо“ за постигане на търговска сделка с Вашингтон.
„ЕС и САЩ споделят най-съществените и близки търговски отношения в света“, написа в X председателят на ЕК, която провежда търговската политика на 27-членния блок.
„Европа е готова да напредне в преговорите бързо и решително“, написа Фон дер Лайен, като добави: "В момента се водят преговори с ЕС. За да постигнем добра сделка, ще ни е необходимо времето до 9 юли“.
Брюксел и САЩ преговарят в опит да предотвратят всеобхватна трансатлантическа търговска война и се бяха договорили да преустановят действията на двете страни по отношение на митата до юли.
На 23 май Тръмп драстично повиши залозите, като се оплака, че преговорите с 27-те страни от ЕС „не водят до никъде“ и заплаши с 50-процентно мито върху целия внос от ЕС в САЩ от 1 юни.
Американският лидер заяви, че „не търси сделка“ с ЕС, като повтори често изразяваното си мнение, че блокът е създаден, за да се „възползва“ от САЩ.
Отделно от това германският министър на финансите Ларс Клингбайл призова за „сериозни преговори“ с Вашингтон, като заяви, че е разговарял с американския си колега Скот Бесент по този въпрос.
„Не се нуждаем от нови провокации, а от сериозни преговори“, заяви Клингбайл, който е и вицеканцлер на Германия, пред вестник Bild.
„Американските мита застрашават американската икономика точно толкова, колкото и германската и европейската“, предупреди Клингбайл.
Тръмп удари блока с три комплекта мита: 25 процента върху стоманата и алуминия и върху автомобилите, последвани от 20-процентна „реципрочна“ такса върху целия внос - която беше спряна в очакване на преговорите, въпреки че базовите 10 процента остават в сила.
Ръководителят на търговския отдел на ЕС Марош Шефчович, който проведе разговори с американските си колеги, отговори на последния изблик на Тръмп, като заяви, че блокът е „ангажиран с постигането на сделка“, но че търговските връзки трябва да се основават на „взаимно уважение, а не на заплахи“. | БГНЕС