Фестивал „Наука, изкуство и култура“ за първи път в София

Пилотното издание на фестивал „Наука, изкуство и култура“ е разделено на 5 категории: история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология.

В рамките на 51-вия Софийския международен панаир на книгата, за първи път ще се проведе новият фестивал „Наука, изкуство и култура“ на 14ти и 15ти декември, предаде репортер на БГНЕС.  
 

Двата фестивала са под организационната шапка на от Асоциация „Българска книга“, които всяка следваща година предлагат все по ангажиращи и привлекателни дейности, автори и инициативи. 
 

Пилотното издание на фестивал „Наука, изкуство и култура“ е разделено на 5 категории: история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология. През уикенда на 14ти и 15ти, посетителите на Панаира на книгата, ще имат възможност да посетят две събития в събота и три в неделя.
 

Съботната програма е посветена на себепознанието и ще предложи панели с модератор на дискусии за книгите на Габор Мате, психотерапевта Савина Дилова. 
Панелът започва от 15:00 ч. в НДК, а някои от заглавията ще са: „Когато тялото казва НЕ“ и „Митът за нормалното“ от Габор Мате.  Следващият панел от първия ден на фестивала, ще е от 17:00 и ще бъде насочен към историята и заглавия от български автори. Панел ще бъде воден от доц. Петър Стоянович. 
 
В неделния ден, фестивалът започва от 10:00 ч. и ще ни потопи в изкуствознанието. 
Мария Василева, собственичката на Галерия „Структура“, ще модерира сесията. Част от заглавията ще са „Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл (от 1968 година до наши дни)“ на Петър Денчев и „Светът като воля за песен или модернизмът на Петко Ю. Тодоров“ на Ромео Попилиев. 
 
 
От 12:00 часа посоката е етнологични теми и заглавия като „Самодивата в българския фолклор“ на Стефана Йорова, „Антични следи в магическите обреди от българските земи“ на Георги Мишев.
Посетителите на фестивала ще имат възможността да слушат повече за „Пътища към устойчивостта“ от Атанаска Станчева и „За християнския празник Богоявление и неговото отразяване в Калофер: история и съвременност“ от Живко Лефтеров. 
Последната сесия и финален акцент паднат върху културния туризъм с водещ Ивелина Кючукова, културолог и археолог, доктор в швейцарския университет във Фрибург и собствена туристическа агенция.Дискусиите ще започнат от 14:00 ч., а участие ще вземат авторите Румен Стоичков, Димитър Тонин и Виктор Топалов.

Входът за фестивала и панаира е свободен и се провежда изцяло в НДК.|БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон