Гласуването, което няма задължителен характер и не отразява позицията на страните от ЕС, се състоя, след като десноцентристки депутати се обединиха с нова крайнодясна група, което бе осъдено от левицата.
Гонсалес Урутия, който е избягал в Испания, твърди, че е победител на президентските избори през юли, които дадоха на Мадуро трети шестгодишен мандат.
Съединените щати признаха Гонсалес Урутия за победител в изборите.
Досега обаче Испания и други държави от Европейския съюз се ограничаваха с отказа си да признаят Мадуро за победител и призоваваха венецуелското правителство да публикува протоколите от гласуването.
"ЕС трябва да направи всичко възможно, за да гарантира, че Едмундо Гонсалес Урутия, легитимният и демократично избран президент на Венецуела, ще може да встъпи в длъжност на 10 януари 2025 г.", заяви Европейският парламент.
Депутатите - които приеха резолюцията с 309 гласа "за" срещу 201 "против" - също така призоваха 27-членния блок да наложи санкции на "Мадуро и неговото обкръжение".
75-годишният Гонсалес Урутия благодари на Европейския парламент за гласуването, като го нарече "признаване на суверенната воля на народа на Венецуела".
"Моето послание към венецуелците е следното: Международната общност продължава да увеличава подкрепата си", написа той в X.
Резолюцията обаче предизвика полемика сред левите политици в Европейския парламент, след като основният дясноцентристки блок я изготви заедно с нова крайнодясна група.
Групата "Патриоти за Европа", включваща партии, сред които френската "Национален сбор" и испанската "Вокс", беше сформирана след изборите в целия ЕС през юни.
Левите политици разкритикуваха готовността на дясноцентристката Европейска народна партия да се откаже от обещанията си да не работи с крайната десница.
"Този дълбоко обезпокоителен акт показва пълната липса на скрупули или каквото и да е нежелание на консерваторите да се съюзяват с политически сили, противоречащи на основните ценности на демократична Европа. Ние го осъждаме с най-голяма категоричност", заяви френският евродепутат Рафаел Глюксман. | БГНЕС