Даниел Еванс триумфира на силния тенис турнир от сериите ATP 500 във Вашингтон, след като на финала срази Талон Грикспор в два сета – в отделните части 7-5, 6-3, за близо един час и 40 минути игра.
Британецът, който на полуфиналите спря първата ни ракета Григор Димитров, пропусна сетбол при 5-4 и сервис на нидерландеца, но след това проби съперника в 12-ия гейм, за да дръпне в сетовете. Във втората част деветият в схемата отново имаше нужда от само един брейк – той дойде в осмия гейм, и въпреки че трябваше да отразява четири точки за пробив, Еванс сложи точка на спора с първия си мачбол.
Двамата с Грикспор направиха страхотен финал с общо 18 аса, много висок процент спечелени точки на първи сервис и при двамата, като Еванс завърши с 29 уинъра и едва три непредизвикани грешки, докато нидерландецът се отчете с 26-9 в тази графа. Ключово за крайния изход се оказа това, че британецът спаси и четирите точки за пробив пред съперника.
Така Еванс ликува с едва втората си титла в професионалната кариера. 33-годишният тенисист за последно вдигна купа преди две години, когато триумфира на подготвителен турнир преди Аустрелиън Оупън в Мелбърн. Грикспор остава с два трофея, като и двата са от тази година – в Пуне (Индия) и Хертогенбош (Нидерландия).
В женската надпревара Коко Гоф грабна титлата след чист успех над Мария Сакари с 6-2, 6-3. Срещата продължи около час и половина. Двубоят противопостави съответно третата и четвъртата поставени в основната схема.
Въпреки крайния резултат, младата американка даде шансове на първата ракета на Гърция, но тя не се възползва докрай от тях. Гоф стартира ударно и с ранен пробив дръпна с 3-0, но Сакари върна брейка. Точно когато бе набрала инерция обаче, гъркинята бе спряна от нов пробив за съперничката, след който последва нов, сложил край и на сета. Във втората част Сакари на два пъти повеждаше с пробив, но и двата пъти губеше предимството си, като отново показа много нестабилна игра на собствено подаване – тя допусна нови три брейка, с което се прости с шансовете си за титла.
Гъркинята завърши с един ас и цели пет двойни грешки, като спечели едва 46% от точките на първи сервис. Самата Гоф инкасира три пробива, но Сакари от своя страна загуби цели шест пъти подаването си.
За американката това е четвърта титла от пет изиграни финала в крехката кариера и втора през сезона след тази в Оукланд, Нова Зеландия. 28-годишната Сакари продължава с негативния си рекорд във финални срещи – тя има само една титла от осем изиграни финала – през май 2019 в Рабат, Мароко. Миналата година гъркинята се провали в спора за трофеите в Санкт Петербург, Индиан Уелс, Емилия-Романя и Гуадалахара. /БГНЕС