Планът, обявен от европейския комисар по бюджета, борбата с измамите и публичната администрация Пьотър Серафин, въвежда опростена и по-гъвкава структура, като намалява съществуващите седем бюджетни раздела на четири, предаде БГНЕС.
Преработената МФР е съсредоточена върху три основни функции: подкрепа за държавите членки чрез национални и регионални партньорства, финансиране на конкурентоспособността чрез специални фондове и глобални партньорства чрез програмата „Глобална Европа“. Отделен раздел е запазен за административни разходи.
В рамките на компонента за национални и регионални партньорства ЕС планира да координира реформи и инвестиции в области като политиката за сближаване, селското стопанство и регионалното развитие.
Като част от тези усилия 300 млрд. евро са предназначени за подкрепа на земеделските стопани, 2 млрд. евро за сектора на рибарството, а резервът за селското стопанство ще бъде удвоен. Освен това 14 % от общия бюджет ще бъдат отпуснати за социални цели в съответствие с ангажимента на ЕС към социалния модел.
По-слаборазвитите региони в ЕС ще получат 218 млрд. евро целево финансиране. Допълнителна подкрепа ще бъде насочена към източните региони, граничещи с Украйна, Русия и Беларус, като се отчитат засилените икономически и сигурностни натиск в тези райони.
Финансирането за гранична сигурност и миграция също ще бъде утроено и интегрирано в по-широките регионални партньорства.
Вторият стълб на МФР е Фондът за конкурентоспособност, който ще бъде обединен с 10-ата рамкова програма на ЕС за научни изследвания. Този комбиниран фонд ще разполага с финансов капацитет от 451 млрд. евро и ще подкрепя ключови сектори като чисти технологии, иновации в областта на цифровите технологии и биотехнологиите, отбрана, космически изследвания и продоволствена сигурност.
Особено внимание се обръща на отбранителните и космическите технологии, като финансирането за отбрана се увеличава петкратно до 131 млрд. евро.
Наред с основния МФР, Европейската комисия предложи отделен фонд от 100 млрд. евро, предназначен за Украйна за периода 2028–2034 г.
Комисар Серафин описа това като дългосрочен ангажимент за възстановяването, реконструкцията и напредъка на Украйна към членство в ЕС.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че финансирането ще подкрепи Украйна по пътя ѝ към присъединяване към ЕС, като се добави към близо 165 млрд. евро, вече предоставени от началото на пълномащабната руска инвазия през 2022 г.
Фон дер Лайен потвърди също, че 300 млрд. евро ще бъдат отпуснати за подкрепа на доходите на земеделските производители между 2028 и 2034 г. съгласно новия бюджетен план. Освен това тя наречение бюджетния план „най-амбициозният в историята на ЕС“. | БГНЕС