Повече от 7 седмици след неубедителните парламентарни избори, които костваха на съюзниците му относителното мнозинство, Макрон все още не е посочил нов министър-председател, който да поеме поста от сегашната служебна администрация.
Лявата коалиция, "Нов народен фронт" (ННФ) - която се очертава като най-големия блок на вота - поиска президентът да избере техния кандидат Луси Кастес, 37-годишна икономистка, която принадлежи към твърдолявата партия „Непреклонна Франция“ (НФИ).
Но късно Макрон изключи възможността за назначаване на ляво правителство, като заяви, че това би било „заплаха за институционалната стабилност“.
Вместо това той призова „всички политически лидери да се изправят на крака, като демонстрират дух на отговорност“.
От кабинета на Макрон заявиха, че би било безсмислено да се назначи правителство на ННФ, тъй като то веднага ще бъде отхвърлено чрез вот на недоверие в парламента.
Президентът призова социалистите, еколозите и комунистите в левия алианс да „си сътрудничат с други политически сили“ в очевиден опит да отдели по-умерените членове на коалицията от НФИ.
Шефът на Социалистическата партия Оливер Фор отхвърли поканата на Макрон за нови преговори, като заяви, че „няма да бъде съучастник в пародия на демокрация“.
Социалистическите депутати ще подкрепят вот на недоверие срещу всяко правителство, което не е предложено от ННФ, каза той, обвинявайки президента, че се стреми да „удължи макронизма“, въпреки че загуби изборите за Национално събрание.
„Френският народ ще започне да се дразни, меко казано“, предупреди Фор и заяви, че ще участва в улични протести, след като лидерът на Комунистическата партия Фабиен Русел - който също отхвърли нови преговори с Макрон - призова за „голяма народна мобилизация“.
„Левицата е ограбена на тези избори“, заяви водачът на Зелената партия Марин Тонделие.
„Ние повече няма да бъдем част от тази бъркотия“, каза тя.
Кастес обвини Макрон, че се опитва да бъде „президент, министър-председател и партиен лидер едновременно“, но според нея това не е „уважение към френските избиратели или към демокрацията“.
Крайнодесният Национален сбор не беше поканен на разговорите. | БГНЕС