Това е посочено в годишния доклад на Европейската комисия /ЕК/ за върховенството на закона за страните, предаде БГНЕС.
Сърбия:
„Политическият натиск върху съдебната власт и прокуратурата продължава да бъде силен, като Висшите съдебни и прокурорски съвети, правителството или парламентът не предприемат никакви или почти никакви последващи действия. Правителствени служители, включително на най-високо равнище, и членове на парламента продължават да правят неправомерни публични коментари по текущи разследвания и съдебни производства, включително по отношение на работата на отделни прокурори и съдии. Въпреки че подобни коментари са в противоречие с кодекса за поведение на членовете на правителството и парламента, нито една от тези институции досега не е предприела ответни действия“, се посочва в доклада.
Това кореспондира с ниското ниво на доверие в независимостта на съдебната власт в Сърбия. 36 % от населението и 34 % от дружествата възприемат нивото на независимост на съдилищата и съдиите като " добро".
В Сърбия все още липсва единна и централизирана система за управление на съдилищата, която да свързва делата в различните съдилища и прокуратури.
Ситуацията с корупцията е подобна. Експертите и ръководителите на предприятия смятат, че нивото на корупция в публичния сектор е високо. В Индекса за възприятие на корупцията за 2023 г. на Transparency International Сърбия получава 36/100 точки и заема 104-то място в света. Доклада допълва, че съществува риск от политически мотивирана намеса в корупцията по високите етажи на властта.
ЕК обръща внимание и за свободата на медиите, като посочва високите нива на насилие над журналисти и ниска независимост на медиите.
РСМ:
В Северна Македония се забелязва ниско доверие в съдебната система, поради „усещане за намеса или натиск от страна на правителството и политиците.“ 25% от населението и 20% от дружествата възприемат нивото на независимост на съдилищата и съдиите като "добро".
Решенията за назначаване на прокурори от Съвета на прокурорите и на съдии от Съдебния съвет бяха критикувани от гражданското общество за това, че не са изчерпателно мотивирани и не се основават на обективни критерии.
Експертите и представителите на бизнеса смятат, че нивото на корупция в публичния сектор е високо. В Индекса за възприятие на корупцията за 2023 г. на Transparency International Северна Македония получава 42/100 точки и се нарежда на 76-то място в света. „Високият риск от корупция продължава да преобладава в много области, като обществените поръчки и заетостта в публичния сектор са изложени на особен риск“, допълва ЕК.
Двете страни споделят голям брой от негативните оценки на ЕК, като същото важи и за медиите в РСМ.
Ситуацията в Албания е подобна, като се забелязва продължаващ натиск от политици към съдебната система.
За разлика от Сърбия и РСМ, албанците в по-голям процент смятат съдебната си система за независима. 46% от населението и 45% от дружествата възприемат нивото на независимост на съдилищата и съдиите като "добро".
ЕК посочва, че недостигът на финансови и човешки ресурси, включително на магистрати, се отразява отрицателно на качеството на правосъдието.
Ситуацията с корупцията е същата. Експертите и ръководителите на предприятия смятат, че нивото на корупция в публичния сектор е високо. В Индекса за възприятие на корупцията за 2023 г. на Transparency International Албания получава 37/100 точки и заема 98-мо място в света.
„Полицията остава силно уязвима за корупция, за което свидетелстват големият брой жалби до Агенцията за полицейски надзор и арестите, въпреки някои антикорупционни усилия. Като цяло корупцията е широко разпространена в много области, включително по време на предизборни кампании, като превантивните мерки страдат от твърде сложната правна рамка и продължават да имат ограничено въздействие в уязвимите сектори“, допълва доклада. | БГНЕС