Дворецът на културата в Перник – перлата на миньорския град

Мъжки вокален октет „Миньорска песен“ започва дейността си в Двореца на културата през есента на 1972 год. с ръководител – Димитър Тиханов.

Обновената сграда на Двореца на културата в Перник е бижуто на миньорския град. Дворецът на културата гр. Перник е открит на 10 февруари 1957 г. Проектант на сградата е Александър Иванов Дубовик. Построен е в класически стил, разположен върху 4 250 кв. м. разгърната площ и е най-красивата сграда в гр. Перник, предаде кореспондентът на БГНЕС.

Съгласно своя статут, Дворецът на културата работи в три направления: Културна дейност, Обединена школа по изкуствата и Административно-стопански дейности.

Поддържат се три професионални оркестъра – Камерен, Духов и Народен, както и любителски формации в т.ч. АНПТ „Граовска младост“ и Камерен смесен хор „Иван Топалов”, спомагащи за реализирането на значими културни прояви на общинско, национално и международно ниво.

През 1982 г. Дворецът е награден с орден „Кирил и Методий“ – І степен.

Нов етап в неговото развитие е 2000 г., когато творчески и административно той прераства в Общински комплекс Дворец на културата - институция, осъществяваща дейности по създаването, разпространяването и опазването на културните ценности.

Една година след официалното откриване на Двореца на културата в големия салон симфоничният оркестър всеки месец е изнасял по два концерта. Гостували са артисти от Народната опера, от Народния театър, със свое представление гост на перничани е бил съставът на Държавния музикален театър.

Към Двореца бил организиран и литературен кръжок „Христо Смирненски“. В продължение на една година в салоните на Двореца са организирани осем художествени изложби. По това време библиотеката вече била настанена в Двореца. Една година след откриването тя разполагала с над 20 000 тома литература и имала повече от 5 000 читатели, 1500 били деца.

Към Двореца на културата бил сформиран и тамбурашки оркестър с ръководител Георги Балев. Първият им концерт бил осъществен на 17 април 1958 г. В една от залите на Двореца е открита и първата в България Детска забавачница по френски език с учителка Емилия Наумова. Според една дописка в излизащия тогава вестник “Димитровско знаме”, това станало месец след откритата на 8 септември 1958 година постоянна художествена изложба в Двореца на културата. Първият уредник на галерията бил художникът Цани Цанев. Днес, в Художествената градска галерия в Двореца има великолепни картини, дело на известни майстори на четката.

През същата тази година – 1958 - се поставя основата и на самодеен оперетен състав, започнали репетициите за оперетата „Графиня Марица“, а на 4 и 5 юли 1959 година били изнесени първите представления.

Преди започването на учебната 1959/60 година в Двореца на културата се създава за първи път младежка естрада. Ръководител на вокалната група станал д-р Коста Петров.

В края на 1959 година към Двореца бил създаден и кръжок по изобразително изкуство с цел „самодейците – художници да повишат професионалното си майсторство, както и да се запознаят с основите на изобразителното изкуство“.

През 1964 година е създаден и естрадно-сатиричен състав, който просъществувал един сезон – поставени са „Хора с връзки“ по либрето на Иван Карик и музика от Борис Миланов и „Разговор върху любовта“ – постановчик Атанас Лилянов, музика Борис Миланов.

През този период с прекъсвания към Двореца са съществували детски струнен състав с ръководител Лидия Ромашкина и детски акордеонен състав с ръководител Борис Миланов.

Вокално-инструменталният състав при Двореца на културата е създаден през 1963 година, музикантите му сложили име „Сините стрели“, но известност не само в Перник, а и в цялата страна придобива под името „Стримони“. Първият ръководител е бил Румен Райчев /1968/, а след него – Аспарух Янков /1970/. По-късно ръководител е Кирил Сергинов.

През 1958 година към Двореца на културата се открива детска балетна школа с ръководител К.Ненова.

През 1964 год. към Двореца на културата се създава инструментален квартет в състав: цигулка, акордеон, китара и контрабас. Солисти са били Славчо Методиев, Борис Евтимов и Коста Пановски.

Мъжки вокален октет „Миньорска песен“ започва дейността си в Двореца на културата през есента на 1972 год. с ръководител – Димитър Тиханов.

Камерен хор “Колегиум кантикум” е създаден през есента на 1987 година и става продължител на традициите на по-рано съществуващото хорово-певческо студио. Първи диригент на камерен хор „Колегиум кантикум“ е бил Иван Топалов, след него диригент е била Дарена Попова, а от 1997 година – Юли Дамянов.

През 1964 година са създадени куклен театър и детският струнен оркестър/худ.ръководител – Л.Дошева/. През 1962 година към Двореца на културата е създадена литературна група /ръководител Константин Мечев/.

На 01 октомври 1965 година, в ресторанта на Двореца на културата се състояло учредително събрание, което взело решение за създаването в Перник “Клуб на дейците на културата”. За председател бил избран Стойне Иванов, а за щатен секретар – Венета Пенева.

Кино-фото клуб към Двореца е създаден през 1964 година с ръководител Иван Митев. Реализирани са множество фотоизложби и късометражни филми. Успех за клуба е филмът “Моят град Перник” по сценарий на Цанко Живков. Благодарение на кино-фото клуба, днес Дворецът на културата разполага с богат фото-материал, отразяващ дейността му.

Гордостта на Двореца на културата е Ансамбълът за народни песни и танци “Граовска младост”, заемащ през годините достойно място в българската култура, представял се на много републикански и международни конкурси и фестивали, завоювал е множество призове и награди.

Първоначално се ражда танцовият състав с ръководител Димитър Ненчев. Три години по-късно започва да функционира и хор, чийто диригент е Иван Тончев.

Днес, главен художествен ръководител на АНПТ “Граовска младост” е Кирил Методиев, хореограф Тодор Тодоров, диригент на Народния оркестър – Венцислав Андонов /гайда/, ръководител на народния хор е Силвия Ванчева.

АНПТ “Граовска младост” взема участие в редица престижни фолклорни фестивали в Европа и Америка са утвърдили неговото име в страни като Португалия – печели „Диплом на честта“ и златен медал, Франция, Унгария, Белгия, Германия, Полша, Югославия, Русия, Турция, Италия, Канада. Несъмнено това е мерило за неговия професионализъм. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон