Във видеообръщение, публикувано в интернет, Джорджеску заяви, че е взел лично решение да стане просто „наблюдател на обществения и социалния живот“ и да посвети повече време и енергия на семейството си, съобщи „Киев индипендънт“.
Ултранационалист и ревностен противник на НАТО, Джорджеску се класира на първо място в първия тур на президентските избори през ноември 2024 г. с 22,9% от гласовете.
По-късно Конституционният съд на Румъния анулира изборите поради достоверни доказателства за чужда намеса в полза на Джорджеску, а именно от Русия.
Джорджеску беше лишен от правото да участва в повторните избори през май, тъй като срещу него са повдигнати множество наказателни обвинения за предполагаемо проповядване на фашистки идеологии и за подкрепа на румънския лидер от Втората световна война Ион Антонеску, който е отговорен за Холокоста в страната.
В обръщението си Джорджеску посочи, че след президентските избори „този етап на суверенисткото движение е приключил“.
Той добави, че няма да се присъединява към никаква политическа партия и няма да се кандидатира за политическа длъжност.
След като Джорджеску беше изключен от президентската надпревара, водещ националистически кандидат стана крайнодесният евроскептик Джордже Симион, който обаче беше победен на втория тур на 18 май от проевропейския центрист Никушор Дан.
„Светът е уморен от конфликти, войни, прибързани действия, насилие и политически крайности“, заяви Джорджеску.
„Когато общественото внимание е погълнато от политически борби, които нямат нищо общо с благосъстоянието на обществото, хората с професии, които са жизненоважни за благоденствието на страната, са изтласкани в периферията“, добави той.
Джорджеску благодари на всички, които го подкрепиха, като заяви, че са били „тормозени, унижавани и маргинализирани“, и изрази благодарност и към опонентите си.
До голяма степен неизвестният Джорджеску набра популярност малко преди изборите през ноември благодарение на предполагаема руска намеса и хибридна кампания в платформата TikTok.
Бившият кандидат за президент обеща да прекрати помощта на Румъния за Украйна и веднъж предложи Букурещ да участва в следвоенното разделяне на страната, което предизвика остра реакция от Киев. | БГНЕС