Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) представи Практическо ръководство с насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, предаде репортер на БГНЕС.
Председателят на ДАЗД Теодора Иванова посочи, че само след няколко дни ще отбележим 1 юни – Международният ден на детето. „От този ден нататък започва лятната ваканция и децата ще бъдат отвън на улицата. Нашата основна мисия е как да ги предпазим, как да осигурим тяхната безопасност на обществените места“, каза тя и благодари на всички членове на работната група, които няколко месеца всяка седмица заседаваха под ръководството на ДАЗД, за да може днес да представят този документ пред обществеността.
Иванова отбеляза, че документът е съгласуван и със Съвета на децата към председателя на ДАЗД. „Имаме и детското мнение, което е положително, което е, че документът е изключително добър, ще помогне на децата, на родителите, на хората, които полагат грижи за децата“, добави още председателят на ДАЗД и благодари на социалния министър, че за пореден път е застанал зад тяхната кауза.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви от своя страна, че се радва, че със сърце и душа се подхожда точно към децата, защото няма как да ги спечелиш, ако не се отнасяш по този начин към тях. „Искам безкрайно много да благодаря на работната група, която включва 15 институции, под егидата на ДАЗД, за работата, която сте свършили и за тези 8 направления, които давате за родителите какви са опасностите пред децата. Много е смислено това, което правите, защото това, което беше и е било като опасности по наше време, когато ние бяхме деца, е коренно различно от това, което е в момента. Динамиката на живота е такава, че това е един жив организъм, който се променя и много добре сте обхванали тези проблеми“, каза социалният министър и сподели, че му се иска практическото ръководство да достигне до повече родители, за да разберат каква е опасността от вейповете, от дизайнерската дрога, от балоните с райски газ.
Във връзка с множеството инциденти с електрически тротинетки и скутери, които биват карани включително и от деца, министър Гуцанов призова родителите да са по-внимателни и да спазват законите.
Социалният министър обърна внимание и че деца от 0 до 2 години не трябва да имат никакъв допир до смартфони и таблети, до 6 години – не повече от 1 час, до 12 години – не повече от 2 часа, като се позова на медицинската експертиза. „Това не може да продължава така. Това отърваване временно децата ни да ни оставят на спокойствие, след това се отразява и ни се връща като бумеранг, но в много лошо направление“, каза още той.
Камелия Николова, главен секретар на ДАЗД, представи в детайли Практическото ръководство с насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места. „Това са едни указания от гледна точка на това как да превантираме различните рискове, какви ще бъдат действията при настъпване на различни критични събития. В самия документ сме дали и правната рамка – какво къде е регламентирано, какви са административно-наказателните разпоредби, неслучайно сме дали и санкциите“, обясни тя.
Заместник-председателят на УНИЦЕФ в България Рамиз Бехбудов отправи благодарности към ДАЗД за документа, който са създали и представят днес. Той се обърна и към медиите с призива насоките от практическото ръководство да бъдат разпространени и да достигнат до колкото се може повече хора.
„Поздравления още веднъж! Да направите такъв документ само за 3 месеца е голям успех. Ние сме абсолютно убедени, че това е много важен документ, който ще помогне на родителите, на учителите и на институциите да се грижат и да защитават децата“, заключи Бехбудов. | БГНЕС