Както всяка година през първите две седмици на август се провежда АНТИСПИН кампания, която тази година е под мотото „Безопасна ваканция“.
„Целта на кампанията е да се повиши здравната култура на населението. Идеята е хората да обърнат повече внимание на здравето си и да знаят за рисковете, които крие тяхното поведение спрямо другите в ежедневието, в сексуалните им контакти и в изкушенията, които ни предлага живота. Трябва да се внимава и заразяването може да бъде предотвратено, когато използваме съответните предпазни мерки“, отбеляза д-р Киселкова.
Тя подчерта, че винаги можем да се изследваме.
„Заболяването СПИН и инфекцията ХИВ не са стигма, от която трябва да се притесняваме. Ако вземем рано мерки, можем цял живот да живеем с тази инфекция. Има достатъчно добро антиретровирусно лечение, което се прилага и което може да ни осигури едно добро качество на живот“, категорична е д-р Киселкова.
По време на АНТИСПИН кампаниите, които у нас се провеждат четири пъти годишно, се „разбунват духовете“ и хората проявяват повече смелост да се изследват. Това е особено важно за рисковите групи, в които влизат: хора с рискови и безразборни полови контакти; употребяващи инжекционни наркотични средства; бременни жени, които са носители на вируса.
На въпроса дали се е повишила половата култура на българина, д-р Киселкова отговори по следния начин: „Този процес е динамичен и може би разбирането на всеки е различно“.
Лятната АНТИСПИН кампаниите върви основно в морските курорти и градове. По тази причина има и чужденци, които се изследват. „Чужденците, които се изследват при нас, са по-скоро случайно попаднали минувачи“, обясни медикът.
Тя припомни, че след започването на войната на Русия в Украйна през февруари 2022 г. у нас са пристигнали много украински бежанци. Сред тях е имало хора, които са се лекували от ХИВ/СПИН. „Те трябваше да преминат през нашите кабинети, да бъдат доказани и в България, за да могат да бъдат лекувани у нас“, уточни д-р Киселкова.
Иначе България стои много добре на здравната карта на Европа по отношение на ХИВ/СПИН. Цифрите показват, че сме на едно от последните места.
„През 2023 г. са регистрирани 3,9 заболели на 100 000 души, което е спад спрямо 2022 г. Тогава цифрата е била 4,8 на 100 000 души. В европейския регион заболеваемостта е 5,1 на 100 000“, отбеляза д-р Киселкова.
В същото време тя отбеляза, че макар да имаме ниско ниво на заболеваемост при нас има един важен момент, че не всички, които са заразени, са установени, изследвани и се лекуват.
„Призовавам да се изследвате, това няма да ви навреди. Колкото по-рано е хванато едно заболяване, толкова по-успешно е неговото лечение“, заяви д-р Мирослава Киселкова, директор на дирекция Надзор за заразните болести в Бургас. І БГНЕС