Тя подчерта: „Успяхме да гарантираме конкретни ангажименти, важни за България, от бъдещите комисари“.
След три-часови изслушвания на кандидатите Екатерина Захариева, предложена за комисар по "Стартъпи, иновации и научни изследвания" и Дан Йоргенсен, отговарящ за енергетиката и жилищната политика, Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) в Европейския парламент одобри и двете кандидатури.
„По време на изслушването си бъдещият еврокомисар по енергетика и жилищна политика Дан Йоргенсен защити всички приоритети, които изтъкнах като важни за България и ЕС. С много усилия успях да го убедя да преразгледа първоначалната си позиция и най-накрая в залата на Европейския парламент Йоргенсен призна, че ЕС има нужда от ядрената енергетика, за да имаме ниски и предвидими цени на електроенергията“, заключи Пенкова. Бъдещият комисар по този ключов ресор се ангажира с обективен подход към ядрената енергетика като основен елемент от енергийния микс на Европа. Той призова за инвестиции в електропреносната мрежа на ЕС, което ще подпомогне свързаността на енергийния пазар и намаляването на сметките за домакинствата и индустрията. „Това са теми от ключово значение за България, региона и ЕС и се радвам, че успях да ги заложа като основни и приоритетни в общите европейски енергийни политики“, допълни Пенкова.
Пенкова приветства включването на сектора на стартъпите като официален ресор на Европейската комисия, което е значителен успех за развитието на иновациите и предприемачеството в ЕС. Това е резултат от нейната неуморна работа в Европейския парламент. Пенкова припомни, че първото европейско законодателството за стартъпи е инициирано от нея в предходния мандат. То поставя основите на подкрепата за стартиращите предприятия в ЕС. Благодарение на тази инициатива стартъпите са включени като приоритетен сектор на ниво Европейска комисия. „Трябва да сме горди, че България има основен принос за това развитие“, коментира Пенкова.
Стартиращите предприятия са двигател на растежа в Европа, осигурявайки над 2 милиона работни места и 3% от БВП на ЕС. „Очаквам Европейската комисия да предприеме конкретни законодателни и финансови мерки за подкрепа на стартъпите, включително целево финансиране и улеснен достъп до капитал, за да се гарантира тяхното развитие и конкурентоспособност. Само така младите предприемачи и иноватори на България и ЕС ще могат да реализират своя потенциал у дома, а няма да търсят възможности за реализация в САЩ, Великобритания или Азия“, коментира Пенкова.
През следващите 5 години Пенкова очаква активно сътрудничество с Европейската комисия за изграждане на устойчива икономика и за реиндустриализацията на Европа.
Цветелина Пенкова изразява увереност, че с подкрепата на Европейския парламент новите комисари ще реализират ефективни политики, насочени към икономическото развитие, иновациите, енергийна сигурност и ниски цени на електроенергията в България и ЕС.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/ І БГНЕС