Завръщането на Йокич в международните състезания идва година след като той пропусна Световната купа по баскетбол във Филипините. Там Сърбия завърши на второ място след загуба на финала от Германия с 83:77.
Отсъствието на 29-годишния Йокич от този турнир предизвика възмущение в Сърбия само няколко месеца след като беше обсипан с любов, когато изведе Денвър Нъгетс до спечелването на титлата в NBA.
Сръбските фенове се включиха в социалните мрежи, за да порицаят Йокич, а мнозина нарекоха звездата на „предател“.
Баскетболът отдавна е мания в Сърбия, като някои местни отбори редовно разпродават мачовете си в белградската „Щарк Арена“ с 18 000 места.
Феновете са известни с това, че стават рано сутрин, за да гледат мачове от NBA, като същевременно участват в колоритни съперничества, които превръщат Сърбия в едно от най-добрите места за гледане на баскетбол на живо.
Представянето на Сърбия във Франция ще бъде сред най-внимателно наблюдаваните спортове с участието на страната по време на Олимпийските игри.
Международната кариера на Йокич започна обещаващо, след като спечели сребърен медал в Рио по време на Олимпийските игри през 2016 г.
Но оттогава той не успя да спечели нито един голям международен турнир със Сърбия - факт, който се надява да промени в Париж.
Треньорът на сръбския национален отбор Светислав Пешич заяви, че Йокич е един от жизненоважните компоненти на отбора в навечерието на Олимпийските игри.
„Участието на Йокич със сигурност е от значение, във всеки един смисъл. Както от гледна точка на индивидуалните качества, така и от гледна точка на неговата личност“, каза Пешич по време на интервю през юни.
Йокич винаги е споделял, че цени времето, което прекарва извън играта - това беше подчертано в медийните изяви по време на похода му към титлата в NBA през 2023 г.
„Работата е свършена, вече можем да се приберем у дома“, каза той по време на интервю минути след като спечели финала.
Извън игрището Йокич редовно се връща в родния си Сомбор - малък град в Северна Сърбия близо до границата с Хърватия.
Там звездата от NBA предпочита да не се изтъква и избягва интервюта, като прекарва време със семейството си и се отдава на другата си страст - конете.
Когато е далеч от баскетболния терен, Йокич редовно се отбива в бившето си училище в Сомбор, за да играе с млади играчи на малък терен.
На видеоклипове, публикувани в социалните мрежи през годините, се вижда как той танцува на народна музика с приятели или се извисява над посетителите на прочутите нощни клубове в Сърбия. | БГНЕС