Бургас се вдигна на протест с искане за регистър на педофили и защита на децата

И черноморският град отказва да мълчи за насилието над деца.

Бургас излезе на протест срещу насилието над деца – кауза, която отново разтърси обществото след случая в Каблешково, предаде кореспондентът на БГНЕС от черноморския град.

Според поданените сигнали 4-годишно дете е станало жертва на физическо и сексуално насилие в детска градина "Радост" в Каблешково.

Случаят, разкрил тежкия проблем с тормоза и сексуално посегателство в детската градина и бездействието на институциите, предизвика вълна от обществено недоволство и призиви за промяна.

Мирният и надпартиен протест, организиран от гражданската платформа „Ние не мълчим“, се проведе под мотото „Гласът на народа срещу насилието над деца“ пред сградата на Районния съд в Бургас.

Организаторите настояха за реални действия срещу насилието във всичките му форми, както и за поемане на отговорност от страна на институциите, които трябва да гарантират сигурността на най-малките. Сред исканията им бяха: въвеждане на постоянно видеонаблюдение във всички детски градини и училища; създаване на публичен регистър на осъдени за сексуални престъпления; ефективни присъди и забрана за достъп на такива лица до места, посещавани от деца; по-добра превенция и подкрепа за семействата и жертвите на насилие.

„Искахме справедливост, прозрачност и реална защита за децата. Искаме истината за случая в Каблешково да излезе наяве. Надяваме се, след като разследването е поето от прокуратурата във Варна да не се прикрият фактите“, заявиха организаторите на протеста

Протестът в Бургас се превърна в част от надигналата се гражданска вълна, която настоява за промяна на системата и за край на бездействието. Гласът на родителите прозвуча силно – в името на децата и тяхното право да растат в сигурна и обичаща среда.

Гражданите на София също не мълчат срещу насилието над деца. Протест по повод на случилото се в Каблешконо се проведе и в столицата. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон