„Изключването на Латинска Америка и Африка от постоянните места в Съвета за сигурност е неприемливо ехо на практиките на господство от колониалното минало“, заяви Лула пред Общото събрание на ООН.
Той призова за „цялостен преглед“ на Устава на ООН, както за реформиране на институциите, така и за решаване на приоритети, сред които борбата с изменението на климата.
„Не си правя илюзии относно сложността на такава реформа, която ще се противопостави на вкоренените интереси, поддържащи статуквото“, добави той.
Петте постоянни членове на Съвета за сигурност, които имат право на вето, са наследство от победителите във Втората световна война - Великобритания, Китай, Франция, Русия и САЩ.
В своето обръщение към Общото събрание на ООН президентът Джо Байдън заяви, че Съединените щати подкрепят разширяването на Съвета за сигурност - най-мощната институция на световната организация.
„Трябва да изградим по-силна, по-ефективна и по-всеобхватна Организация на обединените нации. Организацията на обединените нации трябва да се адаптира и да внесе нови гласове и нови перспективи“, каза Байдън.
Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви миналата седмица, че САЩ подкрепят две постоянни места за Африка, както и ново избираемо място за малките островни държави, които са особено уязвими от изменението на климата.
Някои наблюдатели на ООН твърдят, че реторичната подкрепа на Байдън за реформата е стратегия без риск, тъй като САЩ очакват съперниците им Русия и Китай да блокират всяка стъпка, която би отслабила властта им.
От своя страна Вашингтон отхвърли идеята за предоставяне на право на вето на нови членове.
От години Бразилия е част от съвместния стремеж с Германия, Индия и Япония четирите сили да получат постоянни места в Съвета за сигурност.
Външните министри на четирите страни се срещнаха на 23 септември и потвърдиха подкрепата си за съвместната кандидатура. | БГНЕС