Бившият албански премиер и опозиционен лидер Сали Бериша беше освободен от домашния арест, който му беше наложен преди близо година.
Специалният съд за борба с корупцията и организираната престъпност „реши да приеме молбата на Бериша и да отмени заповедта за домашен арест“.
Обвиненията в корупция срещу 80-годишния лидер на основната опозиционна Демократическа партия обаче не са оттеглени. Той беше поставен под домашен арест на 30 декември миналата година заради отказ да се яви в съда във връзка с разследване за корупция.
През октомври 2023 г. Бериша и още двама души, включително зет му, бяха обвинени в корупция, свързана с приватизацията на държавни земи в столицата Тирана. Приватизацията е извършена през 2008 г., когато той е бил министър-председател.
Бериша винаги е отхвърлял обвиненията в подкуп, наричайки ги „чисто политически“. Той обвинява министър-председателя Еди Рама, че стои зад тях.
Междувременно Газмент Барди, депутат от Демократическата партия, приветства освобождаването на Бериша като „победа за опозицията“.
В допълнение, съдът е забранил на бившия министър-председател да общува с други лица, освен с „членовете на семейството, които живеят с него“.
Но всяка вечер Бериша се обръщаше към малка тълпа поддръжници, които се събираха пред дома му в столицата Тирана, за да слушат антиправителствените му речи.
Той също така даваше ежедневни пресконференции онлайн.
Арестът му предизвика редовни протести на опозицията в Тирана, някои от които преминаха в насилие, включително в парламента.
Бериша беше първият демократично избран президент на Албания след падането на комунизма в началото на 90-те години на миналия век, като изкара петгодишен мандат като държавен глава.
След това той е министър-председател на Албания в продължение на осем години до 2013 г.
През 2022 г. му е забранено да влиза в САЩ и Обединеното кралство заради предполагаемото му участие в организираната престъпност и корупцията - обвинения, които той отхвърля.
Вашингтон обвини Бериша в „присвояване на публични средства и намеса в обществените процеси“ с цел финансова изгода за неговото семейство и съюзници. | БГНЕС