Калин Джорджеску изпревари Марсел Чолаку и води на първия тур на президентските избори в Румъния, сочат резултатите при близо 100% официално преброяване на гласовете, предаде БГНЕС.
Джорджеску, бивш специален докладчик в Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека, печели 22,53% от гласовете. На втора позиция остава настоящият премиер Чолаку с 19,62%. Третото място заема Елена Ласкони с 18,77 на сто. Джордже Симион от десницата получава 13,96% подкрепа, а бившият премиер Николае Чука - 8,91%.
Тъй като нито един от кандидатите не събира 50% на първи тур, между първите двама ще бъде проведен балотаж на 8 декември.
Избирателната активност е 52,53% или 9 461 149 души. Над 800 000 румънци в чужбина са упражнили правото си на глас, предаде Аджерпрес. В Букурещ се проведе и местен референдум.
Подадени са над 300 сигнала за нарушения на изборния процес, съобщи Министерството на външните работи. Наложени са над 80 глоби.
Новият президент на страната ще встъпи в длъжност на 21 декември 2024 г.
Калин Джорджеску е определян за крайнодесен и проруски политик.
Първоначално екзитполовете показваха, че Марсел Чолаку води с комфортна преднина, а Джорджеску заемаше третото място, което предполагаше, че той няма да стигне до втори тур на изборите следващия месец.
Какъвто и да е резултатът, „крайната десница е големият победител на тези избори“, заяви пред АФП политологът Кристиан Пирвулеску.
Друг националистически кандидат, Джордже Симион, в момента заема четвърто място.
Резултатът би бил политическо земетресение в 19-милионната страна, членка на НАТО, която досега се е противопоставяла на националистическите настроения, разграничавайки се от Унгария и Словакия.
Високи залози
Социалдемократическата партия на Чолаку определя политиката на Румъния от повече от три десетилетия и в предизборната кампания той обеща на гражданите стабилност и „приличен“ стандарт на живот.
С нарастващата загриженост за инфлацията и войната в съседна Украйна десницата явно е спечелила силни позиции преди вота.
През последните дни Джорджеску проведе много успешна кампания в TikTok, в която призоваваше за прекратяване на помощта за Украйна. Той също така се изказа скептично по отношение на членството на Румъния в НАТО.
„Тази вечер румънският народ призова за мир. И те викаха много силно, изключително силно“, каза той след край на изборния ден.
Джордже Симион се възползва от гнева на избирателите срещу инфлацията, като обеща по-достъпни жилища.
В търсене на нов изборен пробив за европейските крайнодесни партии той беше предупреди за възможни „измами“ и „чуждестранна намеса“ при гласуването.
Залогът е голям за Румъния, която има 650-километрова граница с Украйна.
Черноморската държава сега играе стратегическа роля за НАТО, тъй като е база за повече от 5000 войници, както и за транзита на украинско зърно.
Кампанията беше белязана от противоречия и лични нападки, като Симион беше обвинен в срещи с руски шпиони - твърдение, което той отрече.
Чолаку беше критикуван за използването на частни самолети.
Някои наблюдатели сочеха Елена Ласкони, кмет на малкия град Къмпулунг и ръководител на дясноцентристка опозиционна партия, като обещаваща изненада. В момента обаче тя е трета.
Политологът Пирвулеску заяви, че успехът на крайната десница може да има „ефект на зараза“ на парламентарните избори, насрочени за декември, което ще затрудни формирането на стабилна коалиция. | БГНЕС