Балонът, от който са скочили парашутистите край Ботевград, няма летателна годност и регистрация. Този балон няма никакви документи.
Това съобщи главният директор на ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ Анелия Маринова.
Пред журналисти в Русе Маринова разясни процедурите, свързани с регистрацията на балони и лицензирането на пилоти, след като един парашутист загина, а друг е с опасност за живота след падане в нива между ботевградските села Литаково и Новачене тази сутрин, предаде кореспондентът на БГНЕС.
Директорът във въздухоплаването съобщи, че пилотът, който е управлявал балона с горещ въздух не е имал лиценз.
Тя съобщи, че до днес в службата са получавани няколко сигнала за собственика на балона, извършвани са инспекции, като последната е от преди две седмици. "На 13 октомври е съставен констативен протокол за административно нарушение. В процес на издаване на глоби е. За съжаление това не можа да предотврати днешния инцидент", заяви Маринова.
Маринова съобщи, че за цяла България има регистрирани 11 балона, от които само четири са с летателна годност.
"Всичко останало, което колегите виждат, знаят, че вероятно се извършва някакво нарушение и силите и средствата са да извършваме проверка в такива ситуации", добави Маринова.
Глобата, която се налага за използване на балон извън летателна годност е от 3 до 10 хиляди лева. Същата е предвидена и за пилот без лиценз.
Покупката на балон няма как да бъде контролирана. Злощастният балон е собственост на физическо лице.
"Няма изрична забрана за скокове от подобни въздухоплавателни средства. Любителите на екстремните преживявания стават все по-изобретателни", каза още Анелия Маринова.
Тя съобщи, че ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ ще търси съдействие с МВР и данъчни за законодателни промени. | БГНЕС