Археологическия скандал покрай главата на богинята Тюхе - закрилница на Филипопол, продължава да се разраства, разказва кореспондентът на БГНЕС в региона.
За находката стана ясно преди седмица, когато в шумна полицейска акция бе оповестено, че реставратори и археолози неправомерно са открили и съхранявали главата, която датира от I-III век и се оценява на около 5 милиона евро.
В своя позиция директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева заяви, че за мраморния артефакт се знае от 2015 година, а не както твърдят археолозите - от април т.г.
В позицията на екипа, извършил археологическите проучвания в Базиликата, обаче, се припомня, че те са направени в периода 2015 ⎼2019 г. съобразно надлежния законов ред. Всички археологически находки открити тогава са били документирани и регистрирани от екипа на научните ръководители Елена Кесякова и Жени Танкова. Оттогава до 2024 г. на обекта не са провеждани археологически разкопки. Археолозите твърдят още, че мраморната глава на античната богиня Тюхе не е била открита по време на археологическото проучване на терена на Епископската базилика и наличието й е станало известно едва след проверката на Министерството на културата и Сектор „Престъпления, свързани с културно-историческите ценности“ към Главна Дирекция Национална полиция.
Археологическият екип, включително научните ръководители, не е бил уведомен за съществуването на този артефакт от Елена Кантарева-Дечева, заявяват археолозите.
Те изразяват безпокойство от тригодишното безнаказано разрушаване на части от мозаечните настилки. Според археолозите липсата на административно наказание е „меко казано притеснителна“.
Главата е свързана с по-ранната сграда, не с базиликата, тъй като отдолу лежи римски езически храм, който е непорочен до момента, твърди и Любомир Мерджанов от Археологическия музей в Пловдив.
Кой от служителите на Старинен Пловдив е извършвал незаконни разкопки в Голямата базилика, предстои да установи прокуратурата.
Под декларацията стоят имената на:
1. н.с. Елена Кесякова (откривател на Епископската базилика и научен ръководител през 1983 ⎼ 1985 г., 2015 г.)
2. Жени Танкова (научен ръководител 2016 ⎼ 2019 г.)
3. Биляна Груева-Здравчева (зам. научен ръководител 2016 г.)
4. Д-р Здравка Коркутова (съръководител 2016 г.)
5. Росица Морева (научен консултант и зам. научен ръководител 2017 г.)
6. Любомир Мерджанов (зам. научен ръководител 2018 г.)
7. Мария Драганова (зам. научен ръководител 2019 г.)
8. гл. ас. Десислава Давидова.
9. гл. ас. д-р Георги Сенгалевич, НАИМ при БАН.
10. Недка Димитрова.
11. Станка Петрова, техническо заснемане.
12. Милица Илиева, реставратор в РАМ – Пловдив.IБГНЕС