Държавата буксува, защо тогава енергетиката да върви правилно и тя ще буксува. Това заяви в интервю за БГНЕС Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ „Подкрепа“.
Той подчерта, че страната ни не разполага с план за развитие на енергийния отрасъл и нямаме основни документи като Национален план за климат и енергия и карта за декарбонизация.
„Плановете за развитието на енергийния отрасъл са откъслечни. Има поредица от действия, които вършат всички власти, но всяка сама по себе си. Социалните партньори също имаме нашите изисквания и дейности. НПО понякога успяват да помогнат на процесите да бъдат по-стабилни, но понякога повече вредят, особено с информация, която е бомбастична, но и невярна. Поставени сме в една малко нереалистична среда“, заяви Загоров.
Синдикалистът открои две важни условия:
- Да спасим енергетиката, за да не се разсипе;
- Да се вземат мерки за възстановяване на терените, на които се е провеждал добива, така че там в бъдеще да бъде изградена нова индустрия.
Един особено тежък проблем, с който все по-често се сблъскваме около новогодишните празници е нестабилността на енергийните мрежи, водещи до чести аварии и липса на ток. Този проблем засяга различни райони в страната.
„Много лошото състояние на енергийните мрежи и липсата на напредък в тяхната дигитализация са сред основните причини да имаме селища, които продължително време да бъдат без ток“, заяви Загоров.
Паралелно с това има натиск за въвеждането на възобновяеми енергийни източници, но те не могат да бъдат балансирани помежду си: „Ние нямаме вятъра, който има в другите европейски държави, поради което разчитаме само на слънце. Това е пиково производство“.
Той приветства пускането в експлоатация на голямата батерия ПАВЕЦ. „Трябва да има и други батерии, много други производства и ако те са пикови, а консумацията като пик не съвпада с консумацията като производство, тогава трябва да имаме баланс. А той се добива с мощности, които ние нямаме“, каза експертът.
В същото време въглищата се ограничават поради икономически причини. „За щастие никой не можа да пребори онези, които държахме въглищната енергетика да не се съсипе. Както виждате дори един спрян ТЕЦ не беше закрит и сега отново отвори. Има нужда от тази енергетика“, категоричен е Загоров.
Според него либерализацията на пазара за битовите потребители може да ни „помете като вълна“. „Наше изследване от преди година и половина показва, че 2,5 млн. българи ще попаднат в графата енергийно бедни. Това означава, че те няма да могат да ползват достатъчно енергия, за да се отопляват и живеят“, каза експертът и предупреди, че все още няма изградена система за тяхното подпомагане. Когато няма как да бъдат определени кои са енергийно бедните битови потребители, тогава няма как те да бъдат подпомогнати. „Ако цените на електроенергията за бита бъдат освободени и ако се затворят част от тези мощности, за които говорим, ще се наложи внос на електроенергия. Цените ще бъдат убийствени“, предупреди Загоров. Той е категоричен, че днешните високи цени на електроенергията не са спекулативни или ако има спекулация, тя е много малка.
Загоров подчерта, че сигурна енергетика не става без хора. „Ако нямаме работната сила, нито една инвестиция в отрасъла не може да бъде силна. Цинични са изказванията от типа какво ще правите с преквалификацията на хората, които ще бъдат съкратени от ТЕЦ-овете и мините. Първо, те не са съкратени. Второ, всеки от тях има глава на раменете си и трябва да разбере какво точно иска. Няма да допуснем тези хора да бъдат изтървани заради разсипването на предприятията и затова се борим те да не бъдат разсипани“, каза той.
В същото време е ясно, че въглищната енергетика не може да остане вовеки веков.
Загоров определи като успех постигнатото с Европейската инвестиционна банка, която се е съгласила, че това са кафяви производства, но е изразила готовност да отпусне заеми, за да се направят инвестиции.
Друга мярка са 110 млн. лв. за преквалификация. „Постигнахме тези 110 млн. за малко повече от 15 000 души, които са заети в тези кафяви производства и те да бъдат преквалифицирани, свързано с инвестиции в зелени проекти на самите предприятия. Нещо, което другите страни не успяха да направят“, обясни Загоров и добави, че освен тази има и други програми за преквалифициране.
По предложение на синдикатите Министерството на енергетика създаде работни групи, които да подпомогнат процеса на т.нар. „ранно пенсиониране“ на хора заетите във въгледобива, на които им остават 5 години до пенсия. Първото заседание на тези работни групи бе на 9 януари.
„Тук фокусът не е изместен към пенсионирането. Настояваме да има отпуск за миньорите и енергетиците, които работят в ТЕЦ, когато трябва да бъдат освободени, защото нямат работа. Те не трябва да бъдат освободени, а да излязат в отпуск. 80% от заплатата им да се запази, но и пълният размер на осигуровките. Не само работникът да бъде защитен, не само предприятието да получи спокойствие, но и пазим осигурителните системи“, обясни Загоров. Средствата ще дойдат от Фонда за трансформация, който отговаря за трите въгледобивни района – Перник, Кюстендил и Стара Загора. Този отпуск се планира само за хората, които имат 5 години до пенсия, т.е. един ограничен контингент.
„Тук ще има две възможности, когато излезеш в отпуск да си изкараш до пенсия. Другата е, ако предприятието има нужда от работника, отпуската да бъде прекратена и той да се върне на работното си място. Процесът все още не е изчистен“, каза Александър Загоров. І БГНЕС