Агенция Митници е задържала близо 4000 кг контрабанден фреон през 2024 г.

Еднократните бутилки са забранени от 2007 година в ЕС, тъй като при тяхното унищожение количеството газ, което се съдържа в самата бутилка, не може да бъде напълно освободено.

Близо 400 000 тона контрабанден фреон беше задържан при мащабна акция на митнически служители от 16 държави от ЕС. У нас най-много опити за контрабанда с хладилни газове има на "Капитан Андреево", съобщи БНТ.

От началото на годината до края на октомври от агенция "Митници" са задържали близо 4000 кг контрабанден фреон. За миналата година количествата са близо 5000 кг.

"Основно става въпрос за бутилки, които се несертифицирани. Опаковките на тези фреони са в нарушение на регламента", каза Веселин Петков, началник отдел в дирекция "Митническо разузнаване и разследване" в Агенция "Митници".

"Еднократните бутилки са забранени от 2007 година в ЕС, тъй като при тяхното унищожение количеството газ, което се съдържа в самата бутилка, не може да бъде напълно освободено. Тоест остава количество, което след унищожаване на бутилката се отделя", обясни Мария Сеизова, главен експерт в дирекция "Митническо разузнаване и разследване".

При един от последните удари митничари хващат 162 бутилки с фреон без документи в района на "Дунав мост 2". По линия на борба с наркотрафика са проверени два товарни автомобила с българска регистрация, пътуващи за Западна Европа.

Вносът на фреон в България е регламентиран. Той е на квотен принцип. Лицензираните фирми са регистрирани и контролът се извършва на база изпълнението на тези квоти. Количествата, които влизат на черно отиват, за да покриват нуждите основно на остарелия автопарк в страната. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон