Страните от този регион (Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия) все още разчитат в голяма степен на производството на електроенергия от въглища, но са поели ангажимент да постигнат въглеродна неутралност до 2050 г.
Макар че понастоящем вятърната и слънчевата енергия представляват едва 7% (1,5 GW) от техния енергиен микс, според проучването на GEM потенциалът им е 23 GW, което е малко повече от съществуващия капацитет (около 21 GW за шестте държави като цяло).
Организацията предлага на правителствата на страните от региона да ускорят тези проекти и да се откажат от проектите за изграждане на газови електроцентрали.
Реализирането на проектите за вятърна и слънчева енергия, предвидени от всяка от страните, би позволило да се произвежда "четири пъти повече електроенергия от бъдещите газови електроцентрали".
Същевременно това би спестило "милиарди евро и би предотвратило значителни въглеродни емисии".
Най-голям потенциал има Сърбия, която разполага с 47 % от капацитета, предвиден за целия регион.
Понастоящем Сърбия е и най-големият потребител на газ в региона, като внася 90 % от нуждите си от Русия, според проучването.
Заедно със Северна Македония Сърбия е единствената друга от шестте държави в региона, която използва газ за производство на електроенергия.
Но Албания, Босна, Черна гора и Северна Македония планират да изградят газови електроцентрали и свързаната с тях инфраструктура на обща стойност 3,5 млрд. евро.
В проучването се осъждат "интересите" на Европейския съюз и САЩ, които "лобират" и "подкрепят зависимостта от изкопаемия газ" в региона.
"Необходима е повече политическа воля на местно ниво, а ЕС и САЩ трябва да защитават потенциала на региона за чиста енергия, вместо да подкрепят скъпия и замърсяващ газ", заяви Жанаим Козибай, съавтор на проучването и изследовател в GEM. | БГНЕС