500-годишна картина на Рафаел отчасти е дело на друг художник.

Рафаел е един от най-известните италиански ренесансови майстори и е живял от 1483 до 1520 г.

Хасан Угаил, директор на Центъра за визуални изчисления и интелигентни системи в Университета в Брадфорд, разкри, че е разработил алгоритъм за разпознаване на истински картини на Рафаел с 98% точност.

Той анализира 4000 параметъра, като например щрихите на четката, цветовата гама и нюансите, за да определи дали дадена картина наистина е дело на Рафаел, съобщи Си Ен Ен.

Картината "Мадоната на Роза", която се намира в Музея "Прадо" в Мадрид, отдавна е обект на дискусии, каза съавторът на изследването Хауел Едуардс, професор по молекулярна спектроскопия в Университета в Брадфорд.

"Анализът на изкуствения интелект на нашата работа убедително показа, че докато трите фигури са недвусмислено нарисувани от Рафаел, тази на Свети Йосиф е нарисувана от някой друг", заяви Едуардс.

Алгоритъмът се основава на предишни изследвания, които установиха, че картината, известна като "Тондо де Бреси", вероятно е дело на истинския Рафаел, което противоречи на някои историци на изкуството, според които картината е копие, направено през XIX в.

Откритията предизвикват критики от страна на някои историци на изкуството, които според Угаил са "малко против" изследването.

"Бях малко изненадан", каза той, като обясни, че алгоритъмът анализира детайли, които са извън възможностите на човешкото око.

"Ще бъде много, много трудно, без значение колко добър е някой, да навлезе в това ниво на детайлност и да създаде нещо подобно", каза Угаил.

Дебатът за де Бреси Тондо се вписва в по-широките дискусии за ролята на изкуствения интелект в удостоверяването на автентичността на произведения на изкуството, което според Угаил допълва други форми на анализ, като например проследяване на произхода на произведението.

"Това е просто още един инструмент", каза директорът на Центъра за визуални изчисления, който отбеляза, че алгоритъмът може да се използва, за да се определи дали едно мистериозно произведение на изкуството заслужава по-нататъшно разследване.

"Това е много бърз начин да се провери дали трябва да се вгледате по-дълбоко в дадена картина", каза той.

По-нататък Угаил планира да разработи алгоритъм, способен да разпознава творби на други художници, което според него ще внесе наука в удостоверяването на автентичността на изкуството.

"Потенциалът на този вид инструмент е голям", подчерта той./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон