5 съвета за устояване на желанието за храна и придържането към здравословна диета

Много от нас се опитват да ядат повече плодове и зеленчуци и по-малко ултрапреработени храни. Но защо е толкова трудно да се придържате към целите си?

Високомаслените, богати на захар и солени храни просто са толкова приятни за консумация. И не само вие - ние сме еволюирали по този начин. Тези храни активират системата за възнаграждение на мозъка, защото в миналото те са били рядкост сега те са навсякъде около нас. В богатите съвременни общества сме бомбардирани от реклами, които умишлено ни напомнят за вида, мириса и вкуса на калоричните храни. И в отговор на тези мощни сигнали мозъците ни реагират точно както са създадени, като предизвикват силно желание да ги ядем.

Ето как действа гладът за храна и какво можете да направите, ако се окаже, че сте на лов за сладки или солени храни. Какво предизвиква желанието за храна?

Желанието за храна е интензивно желание или порив за ядене на нещо, често фокусирано върху определена храна.

Програмирани сме да научим колко хубава е дадена храна на вкус и мирис и къде можем да я намерим отново, особено ако е с високо съдържание на мазнини, захар или сол.

Нещо, което ни напомня, че сме се наслаждавали на определена храна, като например привличаща вниманието реклама или вкусна миризма, може да предизвика у нас желание за нея.

Подсказката предизвиква физическа реакция, като увеличава производството на слюнка и стомашната дейност. Тези реакции са относително автоматични и трудно се контролират.

Какво друго влияе върху избора ни?

Докато ефектът на сигналите върху физическата ни реакция е относително автоматичен, това, което правим след това, се влияе от сложни фактори. Дали ще изядете храната, или не, може да зависи от неща като цена, дали е лесно достъпна и дали изяждането ѝ би съответствало на здравните ви цели, но обикновено е трудно да се държи сметка за здравословното хранене. Това е така, защото сме склонни да даваме предимство на по-непосредствената награда, като удоволствието от храненето, пред тази, която е отложена или абстрактна - включително здравословните цели, които ще ни накарат да се чувстваме добре в дългосрочен план.

Стресът също може да ни накара да ядем повече. Когато сме гладни, избираме по-големи порции, подценяваме калориите и смятаме, че яденето ни носи по-голямо удовлетворение.

Търсим нещо солено или сладко

Какво става, ако даден сигнал ни подтиква да потърсим определена храна, но тя не е налична?
Предишни изследвания предполагаха, че тогава ще потърсите всичко, което ви кара да се чувствате добре. Така че, ако видите някой да яде поничка, но наоколо няма такава, може да хапнете чипс или дори да пиете алкохол.

Но новото ни изследване потвърди нещо, което вероятно сте знаели: нещата са по-специфични.
Ако рекламата на чипс ви кара да търсите храна, вероятно парче торта няма да ви допадне - ще търсите нещо солено. Сигналите в заобикалящата ни среда не само ни карат да желаем храна като цяло, но и ни подтикват да търсим определени „категории“ храни, като солени, сладки или кремообразни.

Историята на храненето и генетиката ви също могат да затруднят потискането на желанието за храна. Но не се укорявайте - да разчитате само на волята е трудно за почти всички.

Хранителните сигнали са толкова силни, че могат да ни накарат да потърсим определена храна, дори и да не изпитваме особено силно желание да я ядем. Ефектът е по-силен, ако храната е лесно достъпна.
Това помага да се обясни защо можем да изядем цял голям пакет чипс, който е пред нас, въпреки че удоволствието ни намалява, докато ядем. Понякога използваме довършването на пакета като сигнал за спиране на храненето, а не като глад или желание.

Има ли нещо, което мога да направя, за да се противопоставя на апетита?

До голяма степен нямаме контрол върху сигналите в заобикалящата ни среда и върху желанието, което те предизвикват. Но има някои начини, по които можете да се опитате да контролирате ситуациите, в които правите избор на храна.

Признайте желанието си и помислете за по-здравословен начин да го задоволите. Например, ако имате желание за чипс, може ли вместо него да хапнете леко подсолени ядки? Ако искате нещо сладко, може да опитате плодове.

Избягвайте да пазарувате, когато сте гладни, и предварително си направете списък. Използването на опциите „кликни и вземи“ или „доставка“ в супермаркетите също може да помогне да се избегнат рекламите и импулсивните покупки в коридора.

Вкъщи имайте лесно достъпни плодове и зеленчуци - и ги поставете на видимо място. Под ръка имайте и други богати на хранителни вещества, фибри и непреработени храни, като ядки или обикновено кисело мляко. Ако можете, премахнете от обкръжението си храните с високо съдържание на мазнини, захар и сол.

Уверете се, че целите ви за хранене са адекватни. Това означава, че те са конкретни, измерими, постижими, уместни и обвързани със срокове.

Бъдете добри към себе си. Не се укорявайте, ако изядете нещо, което не отговаря на здравните ви цели. Просто продължете да опитвате. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон