С подреждане на символичен пъзел, изобразяващ област Бургас и с доза добро настроение около специално подготвена вратовръзка с лого на инициативата, завърши официалната церемония по подписването на Меморандум за сътрудничество в подкрепа на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 г.
Всеки от кметовете на 13-те общини постави своя част от пъзела – визуален знак за идентичността на общината и за обединението около обща кауза. Малко по-късно пъзелът беше „официално сглобен“, а усмивките в залата дойдоха и с подарена символична вратовръзка с надпис „Бургас – Европейска столица на културата“, която предизвика аплодисменти.
Меморандумът беше подписан в Културен център „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, в присъствието на кметове от региона, областния управител, представители на институции и културния сектор. Събитието започна с музикално изпълнение на пиано от Александър Пишманов, ученик в ПМГ – Бургас.
Кметът на Бургас Димитър Николов подчерта, че процесът вече е в активна фаза.
„Състезанието за Европейска столица на културата вече е стартирало. В рамките на една година екипът трябва да внесе пълната документация, с която категорично да заявим, че сме подходящи като град и като регион“, заяви Николов. Той допълни: „Тази титла е изключително важна не само за културата, а и за туризма, спорта, индустрията, младежките дейности, инфраструктурата и самочувствието. Нашият регион е може би най-мобилизираният в тази обща енергия.“
Изпълнителният директор на Фондация „Бургас 2032“ Руска Бояджиева акцентира, че кандидатурата не се свежда до фестивален календар.
„Това не е просто празник или отбелязване на културния потенциал. Програмата трябва да бъде честна към предизвикателствата и да предлага реални решения – в културен, социален и икономически план“, посочи тя. По думите ѝ предстои отворена покана за идеи: „Ще демократизираме процеса. В най-скоро време ще обявим открита покана към всички, които искат да мислят заедно с нас проекти и културно съдържание.“
Кметът на Несебър Николай Димитров подчерта регионалния ефект от инициативата.
„Важно е да подкрепим Бургас като областен град, но и ние, останалите общини, да участваме с изнесени събития. Това ще помогне за туризма, културните връзки и международните контакти“, каза Димитров. Той допълни, че идеята е „цялата област да се представя като едно общо европейско културно пространство“.
Кметът на Поморие Иван Алексиев заяви пълна подкрепа за кандидатурата и изрази увереност в успеха ѝ.
„Убеден съм, че Бургас ще бъде Европейска столица на културата през 2032 г. Това ще донесе не само културни и инфраструктурни ползи, но и най-важното – хората в региона да се чувстват щастливи, че живеят тук“, каза Алексиев.
Областният управител Владимир Крумов също подчерта значението на единството, заявявайки, че регионът има потенциал и опит да се справи с предизвикателството.
Подписването на меморандума, пъзелът с 13 елемента и символичната вратовръзка очертаха неформално, но ясно послание – Бургас и целият регион влизат в надпреварата за Европейска столица на културата 2032 като един отбор. | БГНЕС
13 общини застанаха зад кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032
Областният управител Владимир Крумов също подчерта значението на единството, заявявайки, че регионът има потенциал и опит да се справи с предизвикателството.