Около 100 000 души излязоха на шествие във Валенсия, за да протестират срещу начина, по който властите (не) се справиха с наводненията в региона, които причиниха смъртта на 230 души.
Протестът последва поредица от митинги, отбелязващи един месец от бедствието.
Както централните, така и регионалните правителства бяха подложени на критики заради бавната реакцията на катастрофата от 29 октомври, която разруши домове, магазини и помете хиляди коли.
Хората поискаха лидера на Валенсия Карлос Мазон - обвинен, че е вдигнал тревога твърде късно - да подаде оставка и да бъде вкаран в затвора.
"Какво се обърка? Некомпетентност. Ето защо сме тук, защото има много некомпетентни хора, на които все още се плаща", каза Ракел Ферандис пред АФП.
55-годишната учителка от Пайпорта, един от най-силно засегнатите от природното бедствие градове, носеше транспарант в памет на майката на свой приятел, загинала при наводненията.
Телефонните сигнали достигнаха до някои жители, когато водата вече нахлу по улиците. Няколко общини останаха с дни без помощ от държавата и трябваше да разчитат на доброволци за храна, вода и техника, която да почиства отломките.
Носейки транспарант, заклеймяващ регионалния президент, 62-годишната учителка Марибел Пера
Засега Мазон отказва да подаде оставка. Протестиращите също критикуват централното правителство на премиера Педро Санчес, обвинено, че не е било достатъчно подготвено.
„Тези политици убиват народа“, гласеше един от плакатите на съботното шествие.
Управлението на бедствия е отговорност на регионалните администрации в силно децентрализираната система на Испания, но централното правителство има право да снабдява регионите с ресурси и дори да поема контрола в екстремни случаи.
Подигравайки се на предупреждението, издадено от Валенсия 12 часа след като испанската метеорологична агенция повиши алармата за дъжд и наводнения до най-високото ниво, демонстрантите включиха аларми от телефоните си и избухнаха в скандирания „убийци, убийци“. | БГНЕС, АФП