Преумора, причинена от липса на сън, причинява значителна вреда на здравето, каза Татяна Дубровина, кандидат на медицинските науки, терапевтка и педиатърка в клиниката La Salute. В коментар за портала „Лента“ тя посочи начини за подобряване на съня.
По време на сън тялото се възстановява: клетките се обновяват, нервната система си почива, мозъкът обработва и „филтрира“ натрупаната през деня информация, обясни Дубровина. Ако човек редовно не спи достатъчно, той може да се чувства постоянно уморен и раздразнителен, имунитетът му намалява и рискът от хипертония и депресия се увеличава. За да се избегне влошаване на здравето, лекарката посъветва не само да спите достатъчно часове, но и да се спазва режим. „Тялото обича стабилността. Опитайте се да си лягате и да се събуждате по едно и също време, дори през почивните дни. Това ще помогне да се „настрои“ вътрешният часовник и тялото, осъзнавайки, че ще му бъде дадено достатъчно време за почивка, ще спре да се „бунтува“, увери терапевтът. Комфортната среда също е важна за качествения сън, продължи Дубровина. Според нея леглото трябва да е удобно, а температурата в спалнята – хладна (18–20 градуса). Преди лягане е важно да проветрите стаята, да включите меки светлини и да се отървете от излишния шум. Светлината на екрана блокира производството на хормона на съня мелатонин. Оставете телефона си настрана поне час преди лягане и го заменете с четене на книги, медитация или релаксираща музика.
Също така е важно да не ядете два до три часа преди лягане вечер. Хората, които са физически активни през деня, спят по-добре и по-спокойно, отбеляза лекарката. Основното нещо е да не спортувате непосредствено преди нощния сън, за да избегнете свръхвъзбудимостта. Минимизирането на стреса и ритуалите (топъл душ, ароматерапия, стречинг) са важни за здравия сън. Дубровина добави, че в допълнение към качествения сън, за да се предотврати преумора, е необходимо да се правят редовни почивки от работа и да се казва „не“ на постоянните молби за помощ от всички. „Добавете към диетата си храни, намаляващи стреса. Това са зеленчуци, ядки, риба и зелен чай. И слушайте тялото си. Ако се чувствате много уморени, дайте си време да се възстановите. Това може да е допълнителен час сън, разходка на чист въздух, гледане на филм или просто бездействие“, препоръчва специалистката.
На свой ред ендокриноложката Оксана Завалная посъветва да спите през деня, ако е възможно. Според нея дрямката през деня подобрява мозъчната функция и намалява нивата на хормона на стреса кортизол, което спомага за отпускане на нервната система и цялостно усещане за спокойствие. | БГНЕС