Учени реставрираха древна 11-метрова статуя на Константин Велики

Древна 11-метрова статуя на Константин Велики беше реконструирана с помощта на високотехнологичен софтуер за сканиране на шепа оцелели фрагменти, съобщи „Евронюз“.

„Това е нещо средно между документиране, пресъздаване и интерпретиране. Но аз наистина се надявам, че това е началото на революция за това как да споделяме и как да показваме“, обясни Адам Лоу, директор на фондация „Фактум“, който наблюдава щателния процес на реконструкцията.

Роден през 306 г. от н.е. в Найсус, сега част от Сърбия, Константин става един от най-влиятелните римски лидери на всички времена, като укрепва империята.

Той е може би най-известен с това, че е приел християнството. Експертите смятат, че огромната му статуя е послужила като признание, че християнството е станало религия на империята.

Така нареченият Колос на Константин, който датира от началото на IV в., е монументална статуя, издигната в чест на управлението на императора.

Първоначално е била висока около 11 метра, но по-късно е била разбита и разграбена за бронз. През XV в. са открити малкото оцелели фрагменти: главата, дясната ръка, китката, дясното коляно, дясната подбедрица, десният крак и левият крак.

Първоначално се е смятало, че фрагментите са част от статуя на Комод. Едва в края на XIX в. фрагментите са правилно идентифицирани като част от Колоса на Константин.

Сега гражданите на Рим и туристите ще могат да се възхищават на цялостно копие на статуята, напълно подобно на оригинала, благодарение на 14-месечната работа на фондация „Фактум“.

Базираната в Мадрид фондация „Фактум“ създава точна цифрова документация с висока резолюция на обекти на културното наследство и произведения на изкуството по целия свят, за да направи реконструкции на унищожени, повредени, ограбени или изгубени произведения на изкуството.

През март 2022 г. специалисти от фондацията прекара 3 дни в сканиране на фрагментите с помощта на техники за фотограметрия. След това е направен 3D модел на всеки фрагмент, след което той е поставен върху цифровата версия на статуята, която черпи от формите на други култови статуи от тази епоха в подобни пози.

При сложната реконструкция, извършена от фондацията, е трябвало да се вземат предвид няколко фактора, като например видът на мрамора, от който са изработени фрагментите, тяхната реставрация и начинът на добавяне на реплики на липсващите части.

След като 3D сканирането е завършено, те се заемат с повторното сглобяване на колоса. Екипът използвал смола и полиуретан, както и мраморен прах, златни листенца и гипсова отливка за мраморните и бронзовите части на статуята. За вътрешната структура, която вероятно първоначално е била изработена от тухли, дърво и метални пръти, те създават опора от алуминий.

Внушителната възстановка на императора сега се намира в странична градина на Капитолийските музеи, точно зад ъгъла от двора, където оригиналните фрагменти от гигантските крака, ръце и глава на Константин са основни туристически атракции. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон