Тайна лаборатория разработва първия квантов часовник във Великобритания

Часовникът е толкова прецизен, че ще губи по-малко от една секунда в продължение на милиарди години, „позволявайки на учените да измерват времето в безпрецедентен мащаб“, се казва в изявление на министерството.

 

Свръхсекретна лаборатория във Великобритания разработва първия в страната квантов часовник, за да помогне на британските военни да засилят разузнавателните операции, съобщиха от Министерството на отбраната.

Часовникът е толкова прецизен, че ще губи по-малко от една секунда в продължение на милиарди години, „позволявайки на учените да измерват времето в безпрецедентен мащаб“, се казва в изявление на министерството.

„Изпробването на тази нова, революционна технология може не само да укрепи оперативните ни способности, но и да стимулира напредъка в промишлеността, да укрепи научния ни сектор и да подпомогне създаването на висококвалифицирани работни места“, заяви министърът на отбранителните поръчки Мария Игъл.

Новаторската технология, създадена от Лабораторията за отбранителна наука и технологии, ще намали зависимостта от технологията GPS, която „може да бъде нарушена и блокирана от противници“, добави министерството.

Тя не е първа в света, тъй като преди 15 години Университетът на Колорадо в Боулдър разработи квантов часовник съвместно с Националния институт за стандарти и технологии на САЩ.

Но това е „първото устройство от този вид, създадено в Обединеното кралство“, се казва в изявлението и се добавя, че то може да бъде използвано от военните „през следващите пет години“.

Квантовият часовник използва квантовата механика - физиката на материята и енергията в атомен и субатомен мащаб - за да измерва времето с безпрецедентна точност чрез измерване на енергийните колебания в атомите.

Точното отчитане на времето е от решаващо значение за системите за сателитна навигация, мобилните телефони и цифровата телевизия, наред с други приложения, и може да открие нови граници в изследователски области като квантовата наука.

Компаниите и правителствата по света се стремят да се възползват от огромните потенциални ползи, които квантовата технология може да донесе.

Миналия месец Google представи нов квантов изчислителен чип, който според него може да направи за минути това, за което на водещите суперкомпютри са необходими 10 септилиона години.

Съединените щати и Китай инвестират значителни средства в квантови изследвания, а администрацията на САЩ наложи строги ограничения върху износа на такива чувствителни технологии.

Един от експертите, Оливие Езрати, заяви пред АФП през октомври, че частните и публичните инвестиции в такива технологии са достигнали 20 млрд. долара през последните пет години.

Министерството на отбраната заяви, че бъдещите изследвания „ще доведат до намаляване на размерите на технологията, за да се позволи масово производство и миниатюризация, което ще отключи широк спектър от приложения, като например използването ѝ от военни превозни средства и самолети“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон