Рогът на изобилието буквално се е изсипал в центъра на града, щандове на съставните села показват плодовете и зеленчуци, майсторски аранжирани.
Този есенен празник на изобилието е наследство от Първия национален овощарски конкурс, проведен през далечната 1896 година, именно в гр. Кюстендил.
Овощарската традиция на кюстендилския край е жива през всички времена и предавана като опит и култура от поколение на поколение и от род на род.
„Денят на плодородието е най-хубавият празник в града, защото се прави в Кюстендил -тук има много плодове, зеленчуци, тук се ражда всичко“, каза пред БГНЕС Спаска Методиева, кмет и председател на читалището в с. Николичевци.
Тя добави че Кюстендил се слави като овощната градина на България.
„Горди сме с това и се радваме, че сме направили такъв щанд с плодовете на земята в селото ни, тук се ражда всичко, като започнем от черешите през пролетта и стигнем до гроздето, ябълките, крушите, сливите, зеленчуците през есента“, добави Методиева.
Тя обясни още, че паното на щанда с една от картините на Владимир Димитров-Майстора е направена по идея на Десислава Камберова, също от Николичевци.
Празникът се провежда ежегодно от 2008 година и се организира от Община Кюстендил, съвместно с Институт по земеделие – Кюстендил, който всяка година представя десетки сортове ябълки, отглеждани и култивирани в региона.
Богата художествена програма и красиво аранжирани щандове с плодове и зеленчуци радват посетителите. Провежда се конкурс за най-красиво аранжиран щанд и най-едра ябълка, в който участие взимат представители на различни неправителствени организации от цялата община.
Гостите на „Празника на плодородието“ се забавляват в спортни зони и тематични художествени ателиета с аниматори.
Мотото на празника е: опитайте плода, роден от чистата кюстендилска земя!
Усетете аромата на истинското плодородие! І БГНЕС