Земеделци на протест: Вътев да спре да лъже, не сме отхвърляли диалог

Десетки земеделски производители се събраха пред сградата на Народното събрание на протест. Те искат оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев, а причината е "цялостното му несправяне с политиката в сектора и умишленото противопоставяне на бранша", предаде репортер на БГНЕС.

Протестът трябваше да се проведе пред Министерския съвет, но към този момент на демонстрантите не им е разрешено да отидат пред сградата, която обградена от полицейски служители.

Тежка техника няма.

"Настояваме министърът на земеделието да спре да лъже и да манипулира българската общественост, защото сутринта каза, че протестиращите днес не търсят диалог и го отхвърлят", заяви Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопроизводителите, който е един от организаторите на протеста.

Той е категоричен, че исканията им не са политически, а са свързани с просъществуването на българското земеделие в чувствителните сектори "Животновъдство", "Зеленчукопроизводство" и "Плодове".

"Министърът постоянно прехвърля проблемите, които той създава, към премиера акад. Денков.

Дори днес си позволи да каже, че искаме оставката на министър-председателя и на правителството, което въобще не отговаря на истината", добави Венцислав Върбанов, председател Асоциацията на земеделските производители в България, който също е сред организаторите на днешния протест. Според него Вътев не е могъл да разбере какви са му функциите и за какво точно отговаря. По думите му няма логика в действията на министъра на земеделието и затова му искат оставката.

Според Зоров и Върбанов всичко, което е записано в споразумението, което вчера беше подписано между правителството и част от земеделците, е "прах в очите на хората". Според тях, ако Кирил Вътев остане министър на земеделието, след няма и два месеца хората отново ще бъдат на улицата.

"Кирил Вътев незабавно трябва да си подаде оставката и ние даваме с този протест оценка за неговата работа", каза Върбанов.

Другите им искания са вписани в декларацията, която днес ще внесат в МС. Протестиращите настояват за промяна в стратегическия план, запазването на украинската помощ, каквато е била миналата година и пр.

Попитани кой трябва да е министър на земеделието, Зоров отговари, че това е решение на Народното събрание, а тях ги интересува да е човек, който да следва необходимите стъпки за оцеляването на българското животновъдство и земеделие. За него е обида, че Вътев разделя сектора.

"Ние не казваме, че от министър Вътев са започнали проблемите, а казваме, че те се увеличават и задълбават, вместо неговата заявка да бъде започнато тяхното решаване", отбеляза той.

И докато организаторите на протеста твърдят, че искат само оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев, то сред протестиращите има и такива граждани, които искат оставката и на кабинета.

Според Йордан, властта не защитава интересите на Бъгария, а работи против националния интерес.

Иван Иванов обясни пред БГНЕС, че иска да се вдигнат субсидиите. "Последните 8 години субсидиите са най-малки. От 2016 година толкова малки субсидии не е имало никога", подчерта той и уточни: "Телешкото месо на село струва 5 лева, агнешкото – 9 – 10 лева, а свинското – 4 лева, млякото е 70 стотинки". /БГНЕС