ЦСКА е на финал за Купата по баскетбол след 18 години пауза

ЦСКА е на финал за Купата на България по баскетбол след епична битка срещу Балкан. „Червените“ победиха 82:80 след продължение и ще играят в последния мач от надпревалата за пръв път от 18 години насам.

Балкан започна по-уверено двубоя, но до полувремето „армейците“ наваксаха и на почивката разликата бе само 4 точки. Подемът в редиците на ЦСКА продължи и след почивката. В края обаче паритетът на терена се възстанови, а с кош секунда преди края Димитър Димитров направи 72:72 и прати мача в продължения. В добавеното време ботевградчани дръпнаха с 6 точки, но в последната минута и половина ЦСКА отново навакса, а Таменанг Чо с акробатично изпълнение донесе успеха на своя тим.

ЦСКА овладя 50 борби срещу 33, но Балкан вкара повече точки под коша - 42 срещу 26. Тройките бяха 9 срещу 8, а при наказателните удари домакините бяха 25/31 срещу 8/12.

Брандън Йънг бе най-резултатен за успеха със 17 точки, като има още 6 борби и 7 асистенции. Зейн Ноулс е с 16 точки и 12 борби, Алекс Симеонов има 15 точки, с 13 и 7 борби е Драган Зекович, а 10 точки и 10 борби има Таменанг Чо.

За Балкан Мануел Суарес бе над всички с 20 точки и 12 борби. По 16 добавиха Павлин Иванов и Димитър Димитров (9 борби), а 12 има Пол Джаксън (7 асистенции).

Така след 30 години във финала за трофея ще спорят Левски и ЦСКА. Двата тима са съорганизатори и домакини на тазгодишната проява. Големият мач е в петък, 23 март, от 19:00 часа в „Арена София“. /БГНЕС