Над 84 000 сгради са пострадали от земетресенията в Турция

Министърът на околната среда, градоустройството и климатичните промени Мурат Курум обяви официално, че общо 84 726 сгради са били повредени при земетресенията от 6 февруари, които предизвикаха хаос в 10 провинции в южната част на страната. Министърът говори в центъра за реакция при бедствия в Адана - една от 10-те засегнати провинции.

Курум съобщи, че екипи на министерството му са прегледали досега 684 000 сгради в засегнатите от земетресението провинции и са установили, че 84 726 сгради са срутени, силно повредени или се нуждаят от незабавно разрушаване. Той допълни, че в провинциите са изпратени над 7300 служители, които да проучат щетите, а само в Адана 148 сгради са в тази категория. Той призова местните жители да стоят настрана от силно повредените сгради поради риска от срутване, дори ако искат да приберат имуществото си.

По-рано президентът Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че ще започнат възстановяването на нови жилища през март и че целта е строителството да приключи в рамките на една година. Курум заяви пред репортери, че в началото на март ще бъдат проведени едновременни публични търгове, а органът за жилищно строителство на страната TOKI ще контролира строителството. Той изтъкна, че над 1,1 млн. жилища, построени от органа, са издържали въпреки земетресенията и новопостроените сгради също ще бъдат толкова здрави. "Търсим най-добрия терен и най-доброто място за предотвратяване на разрушения при евентуални бъдещи земетресения", каза той.

Макар че последните земетресения са наречени "бедствието на века" поради огромния си мащаб и необичайно високия брой жертви, земетресенията не са нищо необичайно, тъй като в цялата страна се случват хиляди трусове. По-голямата част от Турция е разположена на Анатолийската тектонска плоча, която се намира между две големи плочи - Евразийската и Африканската, и една по-малка - Арабската. Тъй като по-големите Африканска и Арабска плоча се изместват, Турция буквално е притисната, докато Евразийската плоча възпрепятства всяко движение на север. По този начин Турция се намира на няколко разломни линии. Най-опасната разломна линия в страната е Северноанатолийската разломна линия (NAF), където се срещат Анадолската и Евразийската плоча. Тя се простира от южната част на Истанбул чак до североизточната част на страната. В историята NAF е предизвиквала опустошителни земетресения./БГНЕС, Анадолска агенция