Първото и най-важно послание, което Брюксел изпрати на Скопие и което засяга двустранните българо-македонски отношения, е, че трябва да спазва Договора за добросъседство и приятелство от 2017 г.
„Договорът е залегнал в Преговорната рамка за стартиране на преговори на РСМ с ЕС“, каза Милотинова. Според нея това е едно от важните послания предвид политическите изказвания по отношения на Договора, включително от страна на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, която се заканва да го денонсира, ако дойде на власт.
Второто послание е намаляване на езика на омразата. Най-пострадали от него през последните месеци са българските клубове в Битоля и Охрид „Иван Михайлов“ и „Цар Борис Трети“.
„Посегателствата срещу тях са свидетелство, че в РСМ няма и не е създадена атмосфера, която да предпазва от подобни действия на омраза. При откриването на клуба в Охрид имаше събрали се хора, които скандираха „фашисти“, „татари“ и други обидни епитети. По време на мача между двата национални отбора, провел се на 26 септември, беше освиркан българският химн“, заяви Милотинова.
Самите власти в Скопие със своите действия нагнетяват обстановката.
„Всяко едно изказване от страна на високопоставени лица в РСМ по отношение на България трябва да бъде отговорно и балансирано, така че да не създава някакви съмнения и недоумения в македонското общество. Самият факт, че Ламбе Алабаковски, който подпали клуба в Битоля, беше наказан с условна присъда, показва, че тези посегателства не намират по-сериозни наказания, не се срещат с цялата строгост на закона“, заяви журналистката и добави, че именно поради тази причина е станал възможен и инцидентът, при който по-рано тази седмица беше унищожена табелата на Българския клуб в Охрид. „Това са серия от инциденти през последните месеци, но има доста такива и от миналата и по-миналата година, но не ги изброяваме, защото редицата може да бъде много дълга“, каза Милена Милотинова.