Легенди на ЦСКА се простиха с Петър Жеков

Легендарният голмайстор на ЦСКА, Берое и българския национален отбор Петър Жеков бе изпратен в последния си път от легенди на "червените", ръководството на клуба, играчи и фенове на "армейците", предаде репортер на БГНЕС. Един от най-великите нападатели в историята на българския футбол почина в събота на 78-годишна възраст.

Кирил Ивков и Димитър Пенев

Сред големите имена, които дойдоха да си вземат последно сбогом с Жеков, бяха Димитър Якимов, Аспарух Никодимов, Димитър Пенев, Пламен Марков, Емил Костадинов и други. Там бе и легендата на Левски Кирил Ивков. Венци поднесоха играчите от настоящия отбор на ЦСКА, а на поклонението присъстваха още треньорът на "армейците" Саша Илич, изпълнителният директор Емил Костадинов, бившият вътрешен министър Румен Петков и привърженици на тима.

"Където беше той, там беше веселото. На Олимпиада сме изиграли, на полуфинали. Съжалявам искрено, но едва ли ще се роди скоро втори Жеков", каза неговият съотборник Аспарух Никодимов. "Доста съм бил при него. Бях стопер тогава - 88 минути го пазя, една минута ако не го опазя, веднага ми вкарва гол. Петьо, изключителен човек. Голям човек, на никого не е казвал нещо", сподели дългогодишният съперник на Жеков Кирил Ивков.

Димитър Якимов

"Факт е, че той е една от личностите, от които ние сме се вдъхновявали, мечтали сме да се докоснем до него и в крайна сметка ще остане в нашите спомени като един от най-великите в българския футбол", каза друга легенда на ЦСКА и България Пламен Марков.

Петър Жеков ще остане в историята като първия българин, носител на „Златната обувка“, и като рекордьор по голмайсторски призове в българския елит за всички времена. Жеков е роден на 10 октомври 1944 г. в хасковското село Книжовник. Стартира футболната си кариера в отбора на Химик (Димитровград), а през 1963 г. се присъединява към Берое, където изгрява звездата му – за 6 години отбелязва феноменалните 101 гола в 141 мача за старозагорския тим. След това Жеков се превръща в легенда и на ЦСКА, където играе между 1968 и 1975 година, отбелязвайки отбелязва 144 гола в 167 мача.

Повече от половин век 253-те му попадения бяха върховото постижение в родното футболно първенство преди Мартин Камбуров да подобри постижението му. Голмайстор на „А“ група рекордните 6 пъти – 2 пъти с Берое и 4 пъти с ЦСКА. С екипа на „червените“ Жеков е 5-кратен шампион на България през 1969, 1971, 1972, 1973 и 1975 година и 4-кратен носител на Купата на България през 1969, 1972, 1973 и 1974 г. Носител на "Златната обувка" през 1969 г. с 36 попадения, на "Сребърната обувка" през 1970 г. и "Бронзовата обувка" през 1973 г. Печели званието "Заслужил майстор на спорта" през 1965 г.

Аспарух Никодимов и Пламен Марков

През календарната 1968 г. отбелязва фамозните 84 гола – 40 за първенство, 7 за Купата на Съветската армия, 1 за Балканската клубна купа, 12 за националния тим и 24 в неофициални контролни срещи. В турнира за КЕШ играе общо в 14 мача и вкарва 7 гола, за КНК има 5 мача и 2 гола. Според класацията на Международната федерация по футболна история и статистика той е под № 97 в първата стотица на голмайсторите в света.

За националния отбор на България има 44 мача, в които е отбелязал 25 гола. Участник на Световното първенство в Англия през 1966 г., където изиграва 1 двубой. В кампанията за Евро 1968 отбелязва 4 гола, благодарение на което България до четвъртфиналите срещу Италия, спечелени драматично от „скуадра адзура“. Извежда „трикольорите“ с капитанската лента на финала на Олимпиадата в Мексико през 1968 г. Участва и в 1 мач от финалите на Световното първенство в Мексико през 1970 г.

Приключва състезателната си кариера едва на 30-годишна възраст през 1974 г. След това се пробва на треньорското поприще, като е помощник в ЦСКА и старши треньор на Хебър, Добруджа, Ямбол и Вихрен. /БГНЕС