Чешкият посланик: Френското предложение е най-полезният вариант, всичко зависи от РСМ

Френското предложение е единственият шанс РС Македония да започне преговори за присъединяване към ЕС. Всичко е в ръцете на македонските политици. Това заяви в специално интервю за БГНЕС посланикът на Чехия у нас Н.Пр. Лукаш Кауцки, чието страна поема председателството на Съвета на Европа през следващите шест месеца.

Посланик Кауцки искрено се надява новото предложение да бъде приемливо за политиците в Скопие и македонските представители.

„Според мен това е единственият шанс да започнат преговорите за присъединяване. В момента всичко е в ръцете на политиците в Северна Македония, не мога да предвидя какво ще преценят, но наистина се надявам в идващите седмици тази история да приключи (за приемането на френското предложение) и да започне нова, история за постепенното присъединяване на Албания и РСМ в ЕС“, заяви чешкият посланик.

Той заяви също така, че чешкото председателство не разглежда като възможен варианта, при който Албания и РСМ да бъдат разделени по пътя за Европа. „От началото на „приказка“ Албания и РСМ се разглеждат заедно. Нашата задача и желание е да започнем преговорите заедно с двете страни“, добави посланик Кауцки.

На 24 юни Народното събрание гласува проекторешение, което има за цел да урегулира спора между София и Скопие и да отвори пътя за европейска интеграция на РС Македония. Проекторешението стъпва върху предложението на френското председателство и го надгражда, така че да бъдат защитени максимално българските интереси. В него се потвърждават условията, при които София може да подкрепи процеса на евроинтеграция на РСМ. На 29-ти юни българското правителство одобри това решение на българския парламент.

Френското предложение се състои от три независими елемента, които само в комплект могат да отговорят на въпроса дали РСМ е готова да започне преговори за членство в ЕС.

Първият документ, проектозаключенията на Съвета, ни казва че темата "двустранни отношения Скопие-София " ще бъде част от преговорния процес. Този документ, както и вторият документ, преговорната рамка, реферират към трети, ключов документ - двустранен протокол, в който няма нищо френско и е изцяло продукт на договореност между Външните министерства на двете страни. Това е всъщност пътната карта с конкретни ангажименти и етапи, които Скопие трябва да изпълни в замяна на това ние да вдигнем ветото. /БГНЕС