Барса срази Реал в женската ШЛ пред рекордните 91 533 зрители на "Камп Ноу"

Подкрепяни от рекорден брой зрители – 91 533 привърженици на „Камп Ноу“, Барселона си гарантира място в полуфиналите на женската Шампионска лига след убедителен успех над големия си съперник Реал Мадрид с 5:2, за да прогресира за последните четири в надпреварата с общ резултат 8:3.

Футболистките на Барселона зарадваха над 90 000 фенове по трибуните.

Въпреки че футболистките на Барса са играли преди на емблематичния стадион, за последно те го направиха пред празни трибуни при успеха над градския противник Еспаньол с 5:0 миналия януари поради пандемията от коронавирус. 14 месеца по-късно, те бяха посрещнати от страхотна визуализация около стадиона, като мозайка от привърженици държеше плакати с надписи, гласящи „Повече От Овластяване“ за силното послание на равенство между половете.

Самият двубой започна по вкуса на каталунките, които бяха спечелили първата среща с 3:1. Мария Пилар Леон даде преднина на Барса в рамките на откриващите десет минути. Малко след това обаче състезателките на Реал възстановиха паритета след точно изпълнение на Олга Кармона от бялата точка. Малко след изтичането на половин час игра, Кралският клуб осъществи пълен обрат след страхотен прехвърлящ удар на Клаудия Сорноса, която изненада вратарят на домакините Сандра Панос.

Надеждите на Реал за изравняване на общия резултат обаче бяха попарени след два бързи гола в рамките на две минути за Барса, реализирани от Айтана Бонмати и Клаудия Пина. Носителката на „Златната топка“ за жени и капитан на домакините Алексия Путелас сложи точка на спора с четвърто попадение, а крайният резултат бе оформен от Каролин Греъм Хансен в 70-та минута.

Послание за полово равенство бе издигнато преди първия съдийски сигнал.

В другия четвъртфинал от вечерта, Пари Сен Жермен елиминира Байерн Мюнхен с общ резултат 4:3 след продължения. Водейки с 2:1 след първата среща, Санди Балтимор откри за парижанки в 17-та минута, увеличавайки аванса на френския тим. Въпреки това, японката Саки Кумагай изравни две по-късно, преди Леа Шулер да вкара срещата в допълните 30 минути. Там обаче Рамона Бахман отбеляза за ПСЖ и прати състава в полуфиналната фаза на ШЛ. /БГНЕС