Англия и Франция потеглиха убедително, Португалия бе удържана

Отборът на Англия започна с убедителен успех квалификационната си кампания за Евро 2020. „Трите лъва“ надиграха категорично у дома на „Уембли“ Чехия с 5:0 в група A, където са още отборите на България, Черна гора и Косово. Домакините откриха чрез намиращия се в отлична форма Рахийм Стърлинг, който получи отличен пас от младия талант Джейдън Санчо и на празна врата не сгреши в 24-та минута.

Стърлинг продължи с великолепното си представяне и отбеляза хеттрик на Чехия.

В края на първото полувреме офанзивният футболист на Манчестър Сити бе съборен в наказателното поле и главният съдия Артур Диаш посочи бялата точка. Зад топката застана щатният изпълнител Хари Кейн, който направи резултата 2:0 и до известна степен предреши крайния изход на двубоя. Гостите опитаха да се завърнат в мача в началото на втората част, но отново Стърлинг бе точен с хубав изстрел с левия крак. Бързоногият играч оформи своя хеттрик малко по-късно, а пет минути преди края на редовното време Томаш Калаш си отбеляза нелеп автогол. Така Англия оглави групата. „Трите лъва“ гостуват на Черна гора в понеделник, докато чехите почиват.

Жиру (л) и Гризман (д) имаха поводи за радост след убедителния успех на Франция.

Проблеми в дебютния си мач от евроквалификациите не изпита и световният шампион Франция. „Петлите“ спечелиха категорично гостуването си на Молдова с 4:1 и потеглиха успешно в група H. Всичко в двубоя бе решено до 36-та минута, когато възпитаниците на Дидие Дешан вкараха три безответни гола. Резултатът бе открит от Антоан Гризман в 24-та минута, а само три по-късно Рафаел Варан покачи на 2:0. Оливие Жиру направи резултата класически малко след това и при 3:0 двата отбора се оттеглиха на почивка. В края на двубоя остана време за Килиан Мбапе да запише името си сред голмайсторите, а домакините реализираха почетно попадение чрез Владимир Амброш. В понеделник Франция приема у дома Исландия, а Молдова гостува на Турция.

Роналдо се завърна, но така и не намери верния път към вратата на Украйна.

Португалия не успя да пречупи у дома Украйна и записа разочароващо нулево при завръщането в състава на голямата им звезда Кристиано Роналдо. Домакините контролираха развоя на събитията, но в крайна сметка трябваше да се задоволят само с една точка. В следващия си двубой европейският шампион от 2016 отново играе като домакин – този път съперник е коварният тим на Сърбия, докато украинците пътуват за визита на Люксембург. Ето и всички останали срещи от евроквалификациите вечерта: Група B: Люксембург-Литва 2:1 Група H: Албания-Турция 0:2 Андора-Исландия 0:2. /БГНЕС