Как ще приключи „студената война“ между САЩ и Китай?

Когато става дума за Китай, във Вашингтон е разпространено мнението, че съществува двупартиен консенсус: Почти всички са станали ястреби. Както републиканците, така и демократите смятат, че Китай представлява значителна заплаха за националната сигурност на САЩ, която изисква спешни действия.

Политиците и от двете партии са съгласни и с много политически рецепти - от блокиране на китайския внос със стена от мита до лишаване на Китай от полупроводници, които биха могли да му осигурят военно предимство.

Но с бързото наближаване на изборите в САЩ се появиха нови разломни линии - не само между партиите, но и в редиците на правителството.

Над всички останали дебати се извисява един: каква трябва да бъде крайната цел на американско-китайската конкуренция и дали изобщо САЩ трябва да я формулират. По този въпрос за голямата стратегия ястребите сред републиканците са в разногласие.

Една част от тях се обединяват около противоречива идея: че в съревнованието си с Китай Съединените щати трябва изрично да се стремят към дългосрочно крайно решение, при което Пекин да се откаже от авторитарната си форма на управление.

Поддръжниците на тази крайна цел твърдят, че идеологията на Китайската комунистическа партия (ККП) под ръководството на президента Си Дзинпин е антипатична на тази на Съединените щати и че действията на партията все повече застрашават Съединените щати и техните интереси. Ето защо те твърдят, че съревнованието с Китай ще бъде наистина спечелено едва след като ККП загуби властта си или най-малкото изгуби волята и способността да заплашва Съединените щати.

Членовете на този лагер смятат, че постигането на това крайно състояние - не чрез пряка, насилствена смяна на режима, а може би чрез отслабването му - трябва да бъде пътеводната звезда на американската политика занапред.

„Трябва да спечелим Студената война, която Пекин насочи срещу нас“, казва Мат Потингер, ръководител на програмата за Китай във Фондацията за защита на демокрациите. Потингер беше заместник-съветник по националната сигурност и главен архитект на политиката за Китай при бившия президент на САЩ Доналд Тръмп и се превърна в централна фигура в този дебат.

„Ако искаме да имаме наистина конструктивни отношения с Пекин, не бива да се заблуждаваме, че това ще се случи, когато имате тоталитарен диктатор, който в речта си при встъпването в длъжност през 2013 г. обеща да премахне капитализма от земята и да наложи формата на социализъм на Китайската комунистическа партия, която всъщност е тоталитаризъм“, добави Потингер.

Други републиканци, макар и със сигурност ястреби, предупреждават, че поставянето на такава крайна точка за съревнованието между САЩ и Китай би било опасно ескалиращо.

„Проблемът е, че преследването на подобна цел е малко вероятно да реши проблема, но може и да изостри опасностите, като засили чувството на страх и несигурност в Пекин“, казва Елбридж Колби, съосновател на инициативата „Маратон“ и бивш високопоставен служител на министерството на отбраната по времето на Тръмп, който настояваше за по-голямо внимание към Китай. „Говорим силно, но носим малка тояга. Трябва да говорим тихо и да носим голяма тояга“.

В официалната стратегия на администрацията на Тръмп за Китай изрично се посочва, че смяната на режима не е цел на САЩ. Но, както пише колумнистът на „Вашингтон пост“ Джош Рогин в книгата си от 2021 г. за сблъсъка на Тръмп с Китай, в администрацията е имало малка група „ суперястреби“ - включително Стив Банън, главен стратег на Тръмп през първите месеци от мандата му, и Питър Наваро, главен съветник по търговията - които „са искали да ускорят падането на ККП“.

Тогава се случи COVID-19. Пандемията, която започна в Ухан, Китай, в края на 2019 г., предизвика ястребов завой в света на Тръмп. Няколко ключови политически речи за Китай бяха пример за промяната в тона.

В речта си от май 2020 г., произнесена на мандарин в Университета на Вирджиния, Потингер похвали призивите на студентите за демокрация по време на движението „Четвърти май“ в Китай през 1919 г. и се замисли за неговото наследство днес. „Не беше ли целта да се постигне ориентирано към гражданите управление в Китай, а не да се замени един режимно ориентиран модел с друг?“, попита той. „Светът ще изчака китайският народ да даде отговорите“.

Друга реч, произнесена няколко месеца по-късно от държавния секретар Майк Помпео в президентската библиотека и музей „Ричард Никсън“, отправи директни критики към китайското правителство и се позова на историята, за да повдигне перспективата за демократични реформи в Китай.

Помпео твърди, че въпреки че политиката на ангажираност на Никсън не е успяла да постигне целта си за либерализиране на Китай, опитът за „предизвикване на промяна“ в Китай е бил благороден стремеж; грешни са били само средствата. Днес, твърди Помпео, Съединените щати трябва да преследват същата цел, но да използват по-остри инструменти. „Ние, свободолюбивите нации по света, трябва да накараме Китай да се промени, точно както искаше президентът Никсън“, каза той. „Трябва да накараме Китай да се промени по по-креативен и настъпателен начин, защото действията на Пекин застрашават нашите хора и нашето благоденствие“.

Помпео не посочи точното естество на тази промяна, но беше категоричен, че тя ще изисква усилия от страна на САЩ. „Промяната на поведението на ККП не може да бъде задача само на китайския народ“, каза той. „Свободните нации трябва да работят, за да защитят свободата“.

Тази промяна в тона, заедно с множеството по-агресивни политики за Китай, разгърнати през последната година от президентството на Тръмп, разтревожи китайските експерти и служители.

„2020 г. на практика се превърна в най-лошата година [в американско-китайските отношения] поне от 1979 г. насам“, казва Да Вей, професор по международни отношения в пекинския университет „Цинхуа“. „Мисля, че администрацията на Тръмп основно се застъпи за един вид политика на смяна на режима ... атакувайки самия президент Си и политическата система. ... Това е доста сходно с казаното от Потингер и Галахър в неотдавнашната статия“.

След като Тръмп напусна поста си, призиви за крайна цел на съперничеството между САЩ и Китай в стил Студената война започнаха да идват дори от основните консервативни външнополитически анализатори. Общият знаменател между тези служители и експерти по Китай е убеждението, че Съединените щати не могат да постигнат пълноценно своите интереси и да гарантират сигурността си в дългосрочен план, докато ККП държи властта в Китай в сегашния ѝ вид.

Нито един от изтъкнатите участници в дебата - включително Потингер и Галахър - не е призовавал за нещо толкова крайно като сценарий, при който САЩ ще предприемат военни действия за сваляне на китайското правителство. „Не познавам никой, който да е предполагал, че това е осъществимо в контекста на Китай, да не говорим, че това би било добра идея“, каза Зак Купър, старши сътрудник в Американския институт за предприемачество, който е писал по темата.

Но мнозина обсъждат провала на режима като крайна цел. Купър твърди, че „Вашингтон трябва да се надява на отслабване или разпадане на китайската мощ“, като повтаря думите на Джордж Кенан, известния американски дипломат, разработил стратегията за сдържане на Съветския съюз по време на Студената война. Според Купър, докато Си управлява Китай, Съединените щати трябва да изчакат ККП да отслабне или да се срине под тежестта на собствените си недостатъци или под натиска на китайския народ. Въпреки това той не изключва възможността за някаква роля на Съединените щати, които да „подтикнат [Китай] в по-добра посока“ в бъдещето след Си.

Междувременно в Конгреса републиканците също възприеха метафората за Студената война - а някои от тях изрично призоваха за падането на ККП. Представяйки стратегията си за Китай през 2021 г., сенаторът Том Котън заяви: „Трябва да победим тази империя на злото - и да изпратим китайските комунисти, подобно на болшевиките, на бунището на историята“, заимствайки описанието на Съветския съюз от бившия президент Роналд Рейгън. Все пак този възглед едва ли е консенсусен сред републиканците. Колби, бившият висш служител по въпросите на отбраната в администрацията на Тръмп, публично се противопоставя на визията на Потингер. По негово мнение, изразено пред Foreign Policy, вместо да преследват определена крайна цел, Съединените щати трябва да приемат, че „конкуренцията и съперничеството са ендемични“ и могат да бъдат „преодолени или овладяни, ако не се стигне до екзистенциален конфликт“, като се поддържа правилен баланс на силите в региона.

Робърт О'Брайън, който беше съветник по националната сигурност на Тръмп, наскоро изложи предложение за агресивна политика спрямо Китай за втория мандат на Тръмп. Неговият план включва отделяне от Китай, но вече не призовава за фундаментална промяна в Пекин.

В Конгреса сенаторът Джим Риш, член на сенатската комисия по външни работи, също гледа по-премерено на подходящата крайна цел в състезанието. „Очевидно е, че в една утопия Китай би трябвало да престане да бъде комунистическа държава и да стане демократична страна с гарантирани свободи за народа си“, казва той в интервю за Foreign Policy. Но той добави: „Мисля, че това е нереалистична гледна точка. Вместо това, крайната цел трябва да бъде всяка от страните да стигне до момента, в който да каже: „Можем да живеем с това“. | БГНЕС

----------

Лили Пайк, „Foreign Policy“

Последвайте ни и в google news бутон