ЕК прогнозира 50% спад на инфлацията в Европейския съюз през 2025 г.

В прогнозата на ЕК се посочва, че през следващата година инфлацията в ЕС може да спадне с над 50% на фона на умереното икономическо възстановяване и рекордно ниската безработица.

Европейската комисия (ЕК) приветства „постепенното“ възстановяване на икономическата активност, но предупреди, че ЕС е „особено уязвим“ на фона на нарастващото геополитическо напрежение.

В прогнозата на ЕК се посочва, че през следващата година инфлацията в ЕС може да спадне с над 50% на фона на умереното икономическо възстановяване и рекордно ниската безработица, съобщи „Евронюз“.

Докладът, чиито данни бяха финализирани през октомври, преди изборите в САЩ да доведат Доналд Тръмп отново на власт, предупреждава, че отворената икономика на блока е „особено уязвима“ от нарастващия протекционизъм.

Новината идва след период на повишаване на цените на енергията и храните, отчасти причинен от пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г.

Високите разходи за живот бяха на първо място в съзнанието на избирателите, които отидоха до урните през юни на изборите за Европейски парламент, на които се наблюдаваше значително нарастване на подкрепата за крайнодесните партии. 

През следващата година обаче се очаква инфлацията да намалее драстично, като през 2025 г. цените в ЕС ще нараснат само с 2,4 % в сравнение с 9,2 % през 2022 г. Това ще доближи значително равнището на инфлацията до целта на Европейската централна банка от 2 % за еврозоната. Безработицата в ЕС „достигна ново историческо дъно от 5,9 %“ през октомври, се казва още в доклада.

Засегнати от неотдавнашните сътресения, домакинствата в ЕС все още предпазливо спестяват, вместо да харчат, а потенциалът за по-нататъшни сътресения в световната търговия все още тревожи служителите на Брюксел.

„По-нататъшно засилване на протекционистичните мерки от страна на търговските партньори може да наруши световната търговия, което ще се отрази неблагоприятно на силно отворената икономика на ЕС“, предупреждава доклада.

Тази заплаха беше подчертана и от комисаря по въпросите на икономиката на ЕС Паоло Джентилони. Той заяви, че „евентуален протекционистки завой в политиката на САЩ би бил изключително вреден и за двете икономики“, но че блокът е „готов“ да разгледа всички въпроси.

„И двата региона имат общ интерес от поддържането на високи стандарти“, каза еврокомисарят и добави, че икономическата интеграция „е стабилизираща икономическа и политическа сила“.

Тръмп спечели изборите на 5 ноември с обещанието да наложи мита от 10 % върху вноса от места като ЕС, но прогнозите на ЕК отчитат само политиките, обявени и уточнени „достатъчно подробно“ до крайната дата в края на октомври.  

Най-големият икономически изоставащ член на блока е неговата най-голяма държава - Германия, чийто растеж ще бъде най-нисък в ЕС през 2025 г. и вторият най-нисък през 2026 г., съответно 0,7 % и 1,3 %. Този резултат се дължи на слабото вътрешно и външно търсене на промишлени стоки и на недостига на работна ръка в строителния сектор.

Слабото представяне на германската икономика е съпроводено от политически сътресения, след като оставката на либералните коалиционни партньори от Свободните демократи накара канцлера Олаф Шолц да свика предсрочни избори за февруари 2025 г.  | БГНЕС  

Последвайте ни и в google news бутон