Тръмп се зарече, че Съединените щати ще бъдат „криптостолицата на планетата“, а по време на предизборната си кампания привлече сериозна финансова подкрепа от поддръжници на криптовалути.
Съветът за надзор на финансовата стабилност (FSOC) препоръча на Конгреса да приеме законодателство, „предоставящо на федералните финансови регулатори изрични правомощия за изготвяне на правила за спот пазара на криптоактиви, които не са ценни книжа“.
Той също така призова законодателите да одобрят правила, създаващи федерална рамка за емитентите на стабилни монети.
Стабилните монети са криптовалути, които обикновено са обвързани с реални единици като долара и се считат за по-малко волатилни от другите криптовалути - въпреки че FSOC отбеляза, че те могат да представляват риск за финансовата стабилност.
Съветът отбеляза необходимостта от „подходящи стандарти за управление на риска“, като заяви, че стабилните монети биха могли да бъдат уязвими от изтичане на средства.
FSOC се председателства от министъра на финансите Джанет Йелън и се състои от членове, включително председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и други регулаторни органи.
Техните препоръки идват на фона на нарастващия интерес към цифровите активи, като тази седмица Тръмп назначи „AI and Crypto Czar“, който да съветва бъдещата администрация по въпросите на криптовалутите и изкуствения интелект.
В речта си преди одобрението на годишния доклад Йелън отбеляза, че FSOC се занимава с възникващите рискове от технологичните промени.
Тя отбеляза, че въпреки ползите като ефикасност, цифровите активи и изкуственият интелект носят „финансови рискове, киберрискове и рискове от трети страни - доставчици на услуги“.
„Препоръчваме да се изгради допълнителен междуведомствен експертен опит за анализиране и наблюдение на потенциалните системни рискове, свързани с използването на ИИ в сектора на финансовите услуги, като същевременно се улесняват иновациите“, каза тя.
Освен върху крипто и ИИ, Йелън подчерта, че длъжностните лица са останали фокусирани върху кредитния риск в сектора на търговските недвижими имоти.
„Този риск стана по-очевиден през тази година и регулаторите трябва да продължат да се фокусират върху способността на финансовата индустрия да се справи с него“, каза Йелън. | БГНЕС