„И трите ядрени съоръжения на Иран са напълно разрушени и/или унищожени. Ще са необходими години, за да бъдат възстановени в експлоатация, и ако Иран иска, лесно би могъл да започне [да ги възстановява] на три други места, преди тези съоръжения да бъдат унищожени, ако реши да го направи“, написа Тръмп в мрежата си „Тру сошиал“.
Телревизия NBC News съобщи по-рано, позовавайки се на източници, че само едно от трите ирански съоръжения за обогатяване на уран, които САЩ удариха през юни, е почти напълно разрушено. Другите две съоръжения са претърпели значително по-малки щети и биха могли да бъдат възстановени до ниво, което би им позволило да възобновят работата по обогатяване през следващите няколко месеца, ако Техеран реши това, съобщиха източници на медията.
Белият дом отхвърли тези оценки. Според зам-говорителката на Белия дом Анна Кели, американските удари са довели до „пълно унищожаване на ядрените възможности на Иран“.
Както CNN съобщи на 24 юни, американската разузнавателна общност смята, че ударите срещу Иран не са унищожили основните компоненти на ядрената програма на Техеран. Според предварителна оценка на американското разузнаване, атаката най-вероятно само е забавила придобиването на ядрена бомба от Техеран с няколко месеца. Тези заключения са изготвени от Агенцията за военно разузнаване на САЩ. Същевременно тя уточни, че прави подобни заключения с ниска степен на увереност в тяхната точност.
На 25 юни президентът на САЩ Доналд Тръмп и министърът на отбраната на САЩ Пит Хегсет изразиха увереност, че ядрените съоръжения на Иран във Фордоу, Натанз и Исфахан, които бяха ударени в нощта на 22 юни, са ефективно заличени от лицето на земята. Те се позоваха на нови данни от американското разузнаване,
Освен това Белият дом увери, че според информацията, с която разполага Вашингтон, Иран не е бил в състояние предварително да извади ядрените материали от тези комплекси. | БГНЕС